Klimatická změna se opět dostává na vrchol evropské agendy. Lídři členských států budou 24. a 25. května diskutovat o nové podobě evropské klimatické politiky na mimořádném zasedání Evropské rady. Jedním z hlavních bodů programu je diskuse o budoucím rozložení národních cílů pro snižování emisí v příštích devíti letech. Otázka, jakou měrou by měl který stát přispět k celoevropskému cíli snížit emise o 55 procent do roku 2030 (v porovnání s hodnotami z roku 1990), budí mezi politiky vášně.

Když se podíváme na diskusi o klimatické politice na světové či evropské úrovni a srovnáme ji s tou v Česku, musíme konstatovat, že bohužel i v této oblasti existuje „malý český rybníček“. Diskuse zde jako by se zasekla deset, dvacet let zpátky, zatímco zbytek světa už je od nás na míle daleko.  Zrovna tento týden vydala Mezinárodní agentura pro energii (IEA) doporučení pro to, jak by měl svět postupovat, abychom zabránili oteplení planety o více než 1,5 °C oproti předindustriálním hodnotám (což je i cílem Pařížské dohody). Zdá se, že před sebou máme velmi úzkou cestu, po které se musíme vydat, pokud chceme zabránit nejhorším dopadům klimatické změny. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.