Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) oznámil, že podá trestní oznámení na autory článku serveru Seznam Zprávy, podle kterého měl uvažovat o tom, že vymění informace o vrbětické kauze za vakcíny Sputnik V. Zároveň podává civilní žalobu na vydavatele a bude po něm požadovat 10 milionů korun jako odškodné. V případě, že soudní spor vyhraje, věnuje tyto peníze Nadaci policistů a hasičů. Oznámil to na tiskové konferenci. 

Autoři reportáže se podle vicepremiéra mohli dopustit trestných činů pomluvy či šíření poplašné zprávy. Omluvu žádá Hamáček také po lídrech opozičních ODS, KDU-ČSL a TOP 09 Petru Fialovi, Marianu Jurečkovi a Markétě Pekarové Adamové. „Velmi nevybíravě se vyjadřovali o mé osobě a já od všech, kdo mě označovali jako vlastizrádce, a já nevím, co vše dalšího, budu požadovat, aby se mi omluvili,“ řekl.

Jurečka, Pekarová Adamová ani Fiala se mu však omlouvat nehodlají. Lídři stran sdružení v koalici Spolu jej ve středečním tiskovém prohlášení vyzvali, aby objasnil okolnosti plánované cesty do Moskvy.

„Vicepremiér Hamáček je už několik týdnů podezřelý, že kupčil se suverenitou naší země. Tato podezření vzbuzují nejen publikovaná zjištění médií, ale od samého počátku kauzy Vrbětice zejména jeho vlastní vyjádření. Dokud detailně nevysvětlí všechny okolnosti plánované cesty do Moskvy, těchto podezření se nezbaví. A žádné omluvy se nedočká!“ uvedla koalice.

„Celou dobu jsem čekal, kdy se objeví nějaký důkaz,“ uvedl Hamáček s tím, že udělá vše pro to, aby očistil svoji čest a čest ČSSD. 

Na Hamáčkova vyjádření okamžitě reagoval šéfredaktor Seznam Zpráv Jiří Kubík. Podle něj je médium připraveno pravdivost svých zjištění o Hamáčkových plánech prokázat v soudním řízení. „Reakce Jana Hamáčka přichází ve chvíli, kdy ještě na uzavřeném jednání sněmovny nevystoupili klíčoví aktéři schůzky na ministerstvu vnitra z 15. dubna. Jejich veřejná vyjádření naše informace nevyvrátila,“ uvedl na Twitteru Kubík.

Informace, se kterými přišel web Seznam Zprávy, považuje premiér Andrej Babiš (ANO) za nesmysl. České televizi ve středu předseda vlády sdělil, že Hamáčkovi věří. Hamáček mu za to na tiskové konferenci poděkoval. 

Za svého předsedu se postavila i ČSSD. Hamáček podle poslaneckého klubu ČSSD v kauze výbuchů ve Vrběticích konal veškeré kroky ve prospěch země a občanů ČR. Novinářům to řekl statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka. Strana podpoří pokračování uzavřené schůze sněmovny, kterou poslanci v úterý nedokončili. Sociální demokraté ostře kritizují, jak se na jednání za zavřenými dveřmi chovali opoziční poslanci. Místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová úterní schůzi označila za cirkus a blamáž a řekla, že se za ni stydí.

K debatě by se měla sněmovna vrátit ve středu po schvalování stavebního zákona nebo po odpolední mimořádné schůzi k některým ekonomickým předlohám. Dolní komora o tom rozhodla při úpravách programu schůze na návrh ministryně pro místní rozvoj a poslankyně Kláry Dostálové (ANO). 

Seznam Zprávy s odkazem na své zdroje uvedly, že Hamáček chtěl do Moskvy vyrazit s plánem „vyměnit mezinárodní skandál“ kolem Vrbětic za dodávky Sputniku V a možnost, že by se v Praze uskutečnil summit amerického a ruského prezidenta. Hamáček to odmítá, podle Onderky za ním stojí celý poslanecký klub. „Klub je přesvědčen, že předseda ČSSD a vicepremiér konal veškeré kroky ve prospěch ČR a občanů,“ řekl Onderka.

Utajené schůzky, kde se mělo o této možnosti jednat, se podle informací Seznam Zpráv účastnili velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka, ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Marek Šimandl, ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun a policejní ředitel Jan Švejdar. Švejdar ve středu odmítl komentovat obsah jednání s odkazem na trestní řízení a činnost zpravodajských služeb. Vyjádření bude součástí spisu, uvedl.

Podle Švejdara je záležitost natolik závažná, že ji odmítá hodnotit skrze pocity. „Faktem je, že na jednání jsem byl, jakkoliv komentovat jeho obsah ale nebudu. Pohybujeme se v rovině činnosti zpravodajských služeb a také v rovině probíhajícího trestního řízení,“ uvedl. Ačkoliv se dosud vyjadřoval jen na jednáních v utajovaném režimu, čelí trestnímu oznámení kvůli vyzrazení utajované skutečnosti, dodal Švejdar.

Sněmovna záležitost projednávala v úterý za zavřenými dveřmi asi hodinu a půl bez výsledku. Někteří poslanci hovořili poté o tom, že debata přerostla ve vzájemné osočování, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman prohlásil, že se za ni styděl. Místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce Jana Maláčová kritizovala hlavně představitele TOP 09 a ODS, nepadaly podle ní žádné argumenty. „Byla to blamáž pro ty, kdo tu schůzi svolali,“ řekla. Hovoří také o šarádě a cirkusu.

ČSSD podpoří také to, aby uzavřené jednání pokračovalo. Chce, aby se ke slovu na rozdíl od úterý dostali přizvaní šéfové tajných služeb, žalobce Zeman a policejní prezident. Pokud zvládnou dorazit, je podle Onderky na sněmovně, na jakou dobu mimořádný bod zařadí. Sociální demokraté také kritizují práci serveru Seznam Zprávy. „Článek není ozdrojovaný a je plytký,“ konstatoval místopředseda bezpečnostního výboru Jan Birke (ČSSD).

Zpráva podle něj nahrála Moskvě, přitom dosud byla práce tajných služeb i exekutivy excelentní. „Vše jsme znehodnotili a zpochybnili,“ kritizoval Birke. Šéf zahraničního výboru Ondřej Veselý (ČSSD) řekl, že postup ČR chválili i spojenci. „Včera (v úterý) létaly v Moskvě zátky šampaňského a kaviár prohýbal stoly,“ konstatoval Veselý.