Je venku první program pro říjnové volby – přišla s ním koalice Spolu. A řekněme rovnou, že ODS, TOP 09 a lidovci nabídli docela osvěžující čtení. Hlavně oproti programu, se kterým dosud vítězilo hnutí ANO, tedy „dáme všem všechno a dost možná ještě víc“, je to hotová lázeň politické příčetnosti. Jednak program neobsahuje vyslovené nesmysly, ale hlavně je v něm patrná ideová linka. Nebo spíše linky, jde koneckonců o koalici. ODS tam má malý stát a nízké daně, lidovci podporu rodin, TOP 09 havlovskou zahraniční politiku lidských práv. Kdyby byl program automobil, dalo by se říci, že je to docela estetický crossover.

Jinou otázkou ale je, jestli se crossover může, tak jak je navržen, rozjet a posunout naši zemi dopředu, jak pod heslem „Dáme Česko dohromady“, koalice Spolu slibuje. A tady už jsou na místě přece jen lehké pochybnosti.

Plány koalice jsou v zásadě správné a odpovídají potřebám globalizovaného světa začátku 21. století. Blesková digitalizace. Rychlé dokončení dopravní infrastruktury. Výrazné zvýšení výdajů na školství – na úroveň průměru zemí OECD, tedy 5,2 procenta HDP. Udržitelná energetika postavená na bezuhlíkových technologiích – jádru a obnovitelných zdrojích. Důraz na obranu, zvýšení výdajů na dvě procenta HDP,  dle závazku vůči NATO. Zastavení vymírání země formou podpory rodin. Důchodová reforma. Všechno správně. Jenže to všechno s sebou nese ohromné výdaje, které bude potřeba nějak zaplatit. A tady to koalici Spolu poněkud hapruje.

Speciální nabídka
Ještě na vás čeká 80 % článku. Přečtěte si tento a další články bez reklam a volte na základě informací, ne kampaně.

Vedle přístupu k volebnímu zpravodajství budete mít:

  • Přístup k veškerému obsahu HN
  • Mobilní aplikaci HN
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Monika Lišková 01.05.2021 17:48
Bravo pane Honzejku, konstatování , že loňský deficit 370 mld Kč jde na vrub koronavirové krize je u vás velkým posunem. Jindy byste jej přiřkl rozhazovačnosi a neschopnosti naší vlády konkrétně premiéra Andreje Babiše. Malý, ale slušný posun. Možná jednou budou Vaše články objektivní.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru