Pokaždé, když Evropská unie dojednává dohodu o volném obchodu, přiměje to demonstranty vyjít do ulic. Ať už jde o smlouvu s demokraciemi, jakými jsou Kanada a Spojené státy, nebo o komunistický Vietnam. „Na vývozu závisí v unijních zemích každé šesté pracovní místo,“ varuje výkonný místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis v rozhovoru pro HN před požadavky přestat dohody o volném obchodu uzavírat. Doufá také, že brzy skončí americká cla na evropské výrobky uvalená předchozím prezidentem Donaldem Trumpem. O celním míru s administrativou Trumpova nástupce Joea Bidena už Dombrovskis jedná.

HN: Proč v Evropě stoupá odpor k volnému obchodu? Není to i tím, že jeho zastánci dříve tvrdili, jak na něm vydělají všichni, a bagatelizovali negativní dopady, například přesun pracovních míst do zemí s nižší cenou práce?

Evropská komise se nedávno znovu přihlásila k prosazování otevřeného a férového obchodu založeného na jasných pravidlech. Je dobré podívat se na čísla. EU má značně vysoký obchodní přebytek se zbytkem světa. A za druhé, 85 procent globálního hospodářského růstu bude v příští dekádě pocházet ze zemí mimo EU. Pokud z tohoto růstu chceme profitovat, potřebujeme více obchodu, ne méně. Kdybychom se uzavřeli do sebe, zchudneme. Musíme ale sledovat dopady volného obchodu na konkrétní sektory nebo regiony a případné negativní dopady zmírňovat. 

HN: I tak se odhady přínosů dohod o volném obchodu pohybují jen v desetinách procent HDP. Stojí vůbec za to, vzhledem k problémům, jaké v poslední době vzbuzují?

S tím nesouhlasím. Na vývozu v zemích EU závisí 35 milionů pracovních míst, tedy každé šesté místo. A jde o dobře placená místa. Lidé, kteří na nich pracují, dostávají v průměru o 12 procent více než ostatní. Obchod je tedy pro naši ekonomiku velmi důležitý.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se