Jako pirátská strana máme za sebou jedenáct let práce, naši lidé pracují v Poslanecké sněmovně, ve vedení krajů i měst, máme mnoho zastupitelů. Srovnejte to s tím, že tady byly v minulosti strany, které měly mnohem kratší trvání než my. Třeba takové Věci veřejné, které vybíraly lidi v konkurzech a brzy z nich dělaly ministry.

Takhle se předseda Pirátů Ivan Bartoš před několika dny vysmál v rozhovoru pro Aktuálně Věcem veřejným. Pro ty, kdo si je už nepamatují (šťastlivci), šlo o takovou podivnou malou stranu, o jejíž personální politice nejlépe vypovídá, že za ně ve vládě seděl Radek John a o jedné jejich významné člence vznikla divadelní hra s názvem Blonďatá bestie. To vám byla tak bláznivá strana, že vybírala lidi v konkurzech a brzy z nich dělala ministry, což dělá jen… počkat… aha, Česká pirátská strana.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Miroslav Koula 17.04.2021 13:31
Tak se tak nějak zamýšlím nad tím, jaké silné osobnosti a odborníky na daný obor, nám klasická stranická politika posledních 20 let dala. Ať se na mě autor nezlobí, ale moc jich nevidím. Speciálně u ČSSD zde vidíme na vnitru Jana Hamáčka, který je nedostudovaným překladatelem. Na kulturu chtěl dosadit soustružníka Birkeho. Ale ono i u té ODS to semtam zasmrdí, aneb stažená rigorózní práce snad nejdéle sloužícího zákonodárce Marka Bendy a pochybné magisterské studium a diplomová práce. Studium Ivana Langera, který při práci pro kancelář Václava Klause stihl právnickou fakultu i medicínu paralelně asi rozebírat nemusím. Pak je tu směs podnikatelů jako byl Aleš Řebíček, který několik let prodával svojí firmu bratrovi, aniž by nesdělil za kolik. Jen víme, že mu každý rok přišlo na účet pár stovek milionů jako splátka, zatímco jeho bývalá firma získala od státu miliardové zakázky. A soft skills a mluvení na kameru nám pan Řebíček ukázal v Reportérech ukázkově: "Budeme se s nimi bavit? Nebudeme, nashledanou". Toto jsou ty osobnosti a odborníci vyprofilované stranickou politikou? Takže jakési otevřené vnitrostranické primárky, nebo konkurz mi nepřijdou úplně od věci, spíš jako nový prvek, který rozhodně stojí za to. Občas se tam objeví kandidát, který znám nebo vidět nebyl. U Pirátů se tak stalo například u voleb do Evropského parlamentu, kde roli jedničky převzal Kolaja místo Peksy a propadák to rozhodně nebyl.
Pavel Ševčík 15.04.2021 12:16
Nejsem volič, ani přiznivec Pirátů, ale celý komentář stojí na domněnce, že tato výběrová řízení berou v potaz jen znalosti a dovednosti, nikoliv i tzv. soft skills. Tato domněnka není ničím podložená a celý komentář není tak ničím jiným, než "coby, kdyby".
Jakub Daniel 15.04.2021 10:05
Já popravdě s tím souhlasím. Když vezmu v potaz, co se všechno vystřídalo za burany a hloupé lidi v politice...
David Michal 15.04.2021 09:47
Tak ono je otázka, zda volič liberální strany chce lýdra, nebo spíše toho technokrata. Svobodný člověk, který je sám sobě autoritou politického lýdra jen těžko ocení. Mně osobně by stačil fungující stát, hodnoty a směr života si umím definovat sám. A k fungujícímu státu jsou technokrati ve vedení institucí žádaní. Autoritáři a jejich voliči to asi mají tak, jak je psáno v článku. Těm je třeba lýdra, který bude udávat politiku i hodnoty i morálku. Takže jde spíše o postavení voliče na politickém kompasu (https://cs.wikipedia.org/wiki/Politick%C3%BD_kompas) než-li o to, zda se v případě autoritářství jedná o starou a osvědčenou metodu.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru