Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se obrátí na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), aby prověřila postup pražské policie ve věci radní České televize Hany Lipovské. Minulý týden ve středu Lipovskou na jednání rady doprovodili do budovy České televize dva policisté, podle mluvčí ČT Karolíny Blinkové šlo o její ochranku. Lipovská se obecně zmínila o tom, že radní čelí v poslední době výhrůžkám. „Jsem přesvědčen, že šetření ukáže, že policie nijak nepochybila,“ napsal Hamáček v úterý na Twitteru.

Dva muži, kteří Lipovskou do budovy ČT doprovodili, pro pořad Newsroom ČT24 uvedli, že jsou policisté, a dále odkázali na vyjádření mluvčího pražské policie. „Policie ČR v budově ČT neprovádí úkony trestního řízení ani šetření jakkoli související s činností České televize. Policisté zde plní úkoly dle zákona, které souvisí s potenciálním ohrožením života a zdraví konkrétní fyzické osoby,“ uvedla pak pražská policie na Twitteru. Hamáček později na Twitteru k přítomnosti dvou policistů v budově ČT uvedl, že poskytují krátkodobou ochranu členovi Rady ČT.

Stálá komise Senátu pro sdělovací prostředky v tiskové zprávě vyzvala Hamáčka k prošetření věci. „Zejména požadujeme vysvětlení, zda přidělení členové ochranné služby policie České republiky mají automatické oprávnění ke vstupu do budov České televize a proč o jejich vstupu nebyl informován management České televize,“ uvedla komise.

Rada České televize minulý týden vyzvala generálního ředitele Petra Dvořáka, aby vysvětlil možný střet zájmů kvůli spoluvlastnictví počítačové školy Gopas. Podle radní Lipovské má Dvořák v Gopasu čtvrtinový podíl a televize si u firmy objednávala školení. Dvořák se jednání rady neúčastnil z rodinných důvodů. Ve vyjádření na webu televize pak popřel tvrzení, že je ve střetu zájmů a že porušil zákon. Žádné smlouvy Gopasu s ČT sám nepodepisoval a ani o nich nevěděl. Gopas podle něj má 15 až 25 tisíc účastníků kurzů ročně, ale z ČT se IT kurzů firmy účastnilo jen několik jednotlivců za rok.

Ekonomku Lipovskou zvolila sněmovna do Rady ČT loni v květnu. Její kandidatura budila kontroverze, nominovala ji Česká biskupská konference. Zhruba čtvrtina senátorů a vedení České křesťanské akademie české biskupy vyzvaly, aby návrh stáhli v souvislosti s tím, že Lipovská veřejně zpochybnila smysl existence veřejnoprávních médií.

Třicetiletá Lipovská je spolupracovnicí Jany Bobošíkové. Přednáší na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně, dříve učila na brněnském Gymnáziu Matyáše Lercha. V minulosti také pracovala pro ČT (jako autorka soutěžních otázek pořadu AZ-kvíz), pro Český statistický úřad nebo zpracovávala data pro ministerstvo školství. V letech 2015 až 2019 jako analytička spolupracovala s Institutem Václava Klause. Lipovská působí v několika odborných společnostech a je autorkou či spoluautorkou několika odborných i popularizačních článků. Za svoji činnost získala některá ocenění, například Cenu profesora Františka Vencovského pro mladé ekonomy do 35 let (2015).