Od momentu, kdy zákeřný virus pronikl do Evropy, již uplynul více než rok. Hospodářské problémy však prozatím zdaleka nekončí. Evropská ekonomika propadla v roce 2020 o 6,4 %, u zemí eurozóny byl propad ještě o zlomek vyšší. Asijské země, a z nich zejména Čína, si však s krizí dokázaly poradit výrazně lépe. Čínská ekonomika zaznamenala vloni nárůst o 2,3 % a pro letošní rok počítá s dalším zrychlením růstu o více než 8 %.

Nepřekvapí proto skutečnost, že se v loňském roce stala právě Čína největším obchodním partnerem Evropské unie a vystřídala na této pozici Spojené státy. K této změně se schylovalo již dlouho a epidemie tento vývoj jen urychlila, když vyvolala nebývalý nárůst poptávky po čínském zdravotnickém materiálu a elektronice.

Rozhodující objem čínského vývozu je realizován námořní přepravou, která tvoří více než čtvrtinu světového námořního obchodu. Dopravní tepny Asie–Evropa a Asie–USA však vykazují trvalý problém, spočívající v jednosměrném pohybu zboží, který stávající epidemie prohlubuje. V evropských a amerických přístavech se hromadí kontejnery naplněné zbožím, jejichž plynulá vykládka se nezvládá, zpět do asijských přístavů putují kontejnery většinou prázdné. Přeprava z Asie je z velké části realizována gigantickými kontejnerovými plavidly o nosnosti 15 až 20 tisíc kontejnerů, což je 150 až 200 kontejnerových vlaků. Snaha o maximální vytížení plavidel pak snižuje frekvenci plaveb a vede k nepravidelnosti v přepravě. Více než polovina námořních linek se navíc při plavbě opožďuje. Nakládka a vykládka kontejnerových lodí má proto nárazový charakter a způsobuje logistický kolaps v přístavech a jejich širokém okolí.

Globální kontejnerovou přepravu v současné době zajišťují tři námořní aliance složené z jedenácti rejdařů, které na trase Asie–Evropa kontrolují 99 % trhu námořních přeprav. Sdružení rejdařů do aliancí umožňuje sdílet lodní prostor, ale i výměnu informací o uskutečněných přepravách, a tedy i kontrolu nad jejich organizací a průběhem a prvky, které mají vliv na přepravní tarify. Ceny kontejnerové přepravy vzrostly v průběhu loňského roku až čtyřnásobně a vývoj tím zřejmě ještě neskončil. Trh námořní přepravy získal podobu jarmarku, kde zboží získá ten, kdo zaplatí dříve a více. Zatímco výnosy většiny evropských podniků propadly v loňském roce o desítky procent, rejdaři dosáhli výjimečných zisků. Nelze takové jednání označit za monopolní?

Antimonopolní politika je v Evropské unii považována za jeden z pilířů ekonomiky, který má napomáhat trvalému růstu, ekonomické stabilitě a zvyšování životní úrovně. Férová hospodářská soutěž má vytvořit takové prostředí k podnikání, které sice podporuje růst efektivity a konkurenční schopnosti podnikatelů, ale současně chrání i konečné spotřebitele. Bloková výjimka, prodloužená Evropskou komisí námořním aliancím v polovině loňského roku, jim však nadále zajišťuje exkluzivitu v přepravě i využívání přístavů a zcela uzavírá přístup třetím osobám. Cestou akvizic a fúzí získávají námořní aliance i další části logistického řetězce směrem do vnitrozemí, což zvyšuje jejich kontrolu nad celou přepravní trasou „z domu do domu“. Jedná se o trend, který se v evropské ekonomice sice prosazuje již řadu let, ale současná epidemická krize jej výrazně urychlila a jeho příčiny a nedostatky ukázala v plné nahotě. Odpovídá skutečně tento vývoj představám o volné hospodářské soutěži na evropském trhu?

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist