Od března jsme se rozhodli v Alze vyzkoušet koncept "DeepWork Wednesday" – vyhradit si v celé firmě jeden den v týdnu, kdy nemáme žádné schůzky ani cally, chaty jsou vypnuté a Outlook pouze v off-line režimu. Často se totiž stává, že máme celé týdny plné schůzek a telekonferencí. S prací většiny firmy na home officu jich navíc ještě přibylo. Tento čas nebývá vždycky úplně efektivně strávený a potom se ho nedostává na jinou důležitou práci, která během schůzek stojí.

Všichni se ocitáme v situacích, kdy jsme celý den pracovali, ale když se večer ohlédneme, strategie nejsou hotové a důležitých témat jsme se ani nedotkli, protože jsme byli pouze ve vleku operativního dění. Rozhodli jsme se proto v celé firmě vyzkoušet na dva měsíce experiment a zrušit nebo přeplánovat všechny středeční schůzky, a získat tak prostor na nerušenou práci.

Věříme, že jeden den bez schůzek život firmy nezastaví. Právě naopak, myslíme si, že ten jeden den, který každý bude moct věnovat v klidu svojí práci a důležitým tématům, nás jako firmu posune dál. Ne každý z nás je totiž schopný ubránit se neustálému náporu mítinků, e-mailů nebo chatů.  

Proto u nás chceme všem usnadnit, aby si prostor na svou práci mohli vyhradit. Stejně jako panuje obecná dohoda, že se nepracuje o víkendech, zavedli jsme v Alze další pravidlo, a to že ve středu může každý počítat s tím, že bude mít prostor soustředěně pracovat.

Za dva měsíce tenhle pokus vyhodnotíme. Jsem ale přesvědčený, že nám pomůže upřednostnit strategickou a dlouhodobou práci před operativou a celkově zvýší naši efektivitu. Podobně jako pevně domluvené hodiny s trenérem pomáhají se sebeřízením a vyhrazením si času na cvičení. I když všichni víme, že pravidelně cvičit by se mělo, kolik z nás to samo od sebe opravdu dělá?

Autor je místopředsedou představenstva Alza.cz.