Dvaatřicet poslanců ANO, ODS, KSČM a SPD obdrželo v pondělí jednoduchou otázku: Jak přesně by stát měl či mohl kompenzovat v příštím a dalších letech ztráty státního rozpočtu způsobené operací zvanou "zrušení superhrubé mzdy"?

Odpověděli čtyři. Naprostá většina poslanců této daňové koalice, která minulý týden odhlasovala největší daňové změny za poslední roky, nemá potřebu vysvětlit, kde vzít těch odhadovaných asi 130 miliard ročně, které by z příjmů státu vypadly. Osloveni přitom byli pouze členové sněmovního hospodářského a rozpočtového výboru. Právě oni by měli garantovat veřejnosti, že ono "zrušení superhrubé mzdy" ekonomika Česka zvládne.

V prosinci bude o celém souboru daňových změn hlasovat ještě Senát a nelze vůbec vyloučit, že některé sněmovní návrhy nakonec z balíku vypadnou. Například ANO premiéra Andreje Babiše, který současnou podobu snížení daně z příjmu navrhl, tlačí na zrušení vyšší slevy na dani z dílny Pirátů.

I v té nejmírnější podobě ale půjde o velké desítky miliard. Většina ekonomů a odborníků, kteří se k celé věci v posledních dnech vyjádřili, má za to, že hrozí rozvrat veřejných financí. Velké problémy avizují starostové nebo někteří hejtmani, kteří by přišli o podstatnou část svých rozpočtů. Ministryně financí Alena Schillerová z ANO jasný plán nepředstavila, pouze vyjadřuje předpoklad, že se brzy podaří zastavit epidemii koronaviru a snížení daní povzbudí ekonomiku. Současná situace ale nenaznačuje brzké zastavení epidemie a například studie Vysoké školy ekonomické v Praze nebo propočty think-tanku IDEA zpochybňují představu, že snížení příjmové daně tak, jak ho předložil Andrej Babiš, zvýší spotřebu a lidé tak významnější část ušetřených peněz do rozpočtu vrátí.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.