Zpráva ze 4. listopadu 2020 o skonu bývalého ministra obchodu a průmyslu z období 1990-1992 Ing. Jana Vrby mne velmi zarmoutila. 

Tento ministr ve vládě Petra Pitharta byl zkušený manažer a praktik z průmyslu a jeho jméno bylo spojeno především  s privatizací automobilky ŠKODA německému Volkswagenu. Jan Vrba se také zasloužil o záchranu největší zmařené státní investice v severomoravském kraji v Bruntále – Hydrometalurgického závodu, který byl součástí RD Jeseník s.p.

Vláda ČSFR výstavbu tohoto kombinátu schválila v roce 1985 se zahájením výroby v roce 1991. Změnou ekonomických podmínek po roce 1989 bylo rozhodnuto, že veškeré rudné hornictví bude utlumeno a těžební kapacity na Cu-Pb-Zn polymetalické koncentráty z lokalit Zlaté Hory, Horní Benešov, Kutná Hora a Banská Štiavnica byly uzavřeny. Tím zůstal tento rozestavěný závod na ploše 28 hektarů s již zakoupenou a dodanou zahraniční technologií přes PZO Technoexport bez vstupní suroviny. Na stole ministerstva průmyslu a obchodu byl návrh na demolici této investice.

Po návštěvě v Bruntále a několika jednáních na MPO s ministrem Janem Vrbou a jeho týmem se podařilo předložit a obhájit náhradní program několika nových výrob čistých chemikálií pro farmaceutický průmysl z přírodního slovenského magnezitu a vápence z lokality Pomezí u Jeseníku. Osobní podpora ministra Vrby a "písemné dobrozdání" pro jednání s bankami kolem financování nových výrob měla zásadní vliv na záchranu této investice, kam v roce 2000 vstoupil německý OSRAM GmbH s relokací výrob ze dvou závodů v USA a ze dvou z Německa.

Dnes již v této lokalitě působí 14 společností a z toho šest se zahraniční majetkovou účastí s celkovým počtem 1260 pracovníků. Poslední je nedávno otevřený nový závod společnosti Strojmetal Aluminium Forging s.r.o., která zaměstná až 350 nových pracovníků. Tato lokalita je klíčová pro rozvoj podnikání a zaměstnanosti jak pro město Bruntál, tak pro celý region.

Čest památce Ing. Jana Vrby.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist