Tři velké televizní sítě - ABC, CBS a NBC - přerušily minulý týden ve čtvrtek vysílání tiskové konference prezidenta Donalda Trumpa z Bílého domu. Později se k nim přidala i další média, která projev přenášela prostřednictvím internetu, například druhý největší deník ve Spojených státech USA Today.

Přerušení vysílání nastalo v situaci, kdy Trump od prvních minut svého proslovu mluvil o volebním podvodu, o ukradených prezidentských volbách a o tom, že ve skutečnosti vyhrál on. Jeho slova zaznívala z televizních obrazovek v době masivně sledovaného večerního zpravodajství, sledovaly je miliony lidí. Zmíněná média je ale vyhodnotila jako lživá. A v době, kdy se v ulicích mnoha amerických měst shromažďovaly tisíce Trumpových fanoušků, i jako nebezpečná.

"Musíme to přerušit, protože prezident učinil řadu nepravdivých prohlášení, včetně představy, že došlo k podvodnému hlasování," řekl například moderátor NBC Lester Holt.

Byl to ze strany amerických médií správný postup v dané situaci? Nebo tu jde o cenzuru? Je představitelné, že by například televize nebo rozhlas přerušily vystoupení vrcholného politika v Česku, pokud by dotyčný lhal?

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Jan Havliš 14.11.2020 09:30
kognitivní psychologie experimentálně dokládá, že pravda a fakta nedokáží zvrátit přesvědčení těch, co přijali nějakou nepravdu, lež či kachnu za vlastní názor. analýzou a komentáři zpravidla jen "přesvědčujeme přesvědčené", ale oponenty v jejich názorech naopak spíše utvrzujeme. různé nástroje kognitivních předpojatostí jsou žel na straně setrvávání v takovém omylu. způsoby, jak názory měnit jsou dosti složité a netriviální. není žádný jednoduchý návod, jak lhařům a manipulátorům zabránit v tom, co dělají. ale je třeba se v 21. století konečně odpoutat od naivní až lidové psychologie a podívat se na to, jak lidská mysl pracuje reálně. vymaňme se z idealistických představ o lidské racionalitě nebo naše složitá a na rovnováhu citlivá společnost podlehne odstředivým silám. nemluvě o tom, ze svoboda slova bez praktické (a ne jen deklarované) zodpovědnosti není svobodou, ale otroctvím lží a manipulací.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru