Lidé čekají pokles cen bytů, ten ale nepřichází. Ekonomické zákonitosti ovšem platit nepřestaly, to se jen klíčové ukazatele jako nezaměstnanost nebo úrokové sazby či výstavba drží kvůli zásahům vlády a centrální banky v nepříznivé konstelaci pro pokles cen. V dnešním investičním občasníku se ale zaměříme na dlouhodobý vývoj cen nemovitostí, tedy jak velký a kde v Evropě lze očekávat růst cen v následujících letech či desetiletích, a kam by tím pádem mohlo být zajímavé investovat ať již přímou koupí nemovitosti, nebo prostřednictvím fondů. Pandemie se přežene a už jen z pohledu jednoho desetiletí může být pouhou vlnkou na vývoji cen nemovitostí.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

zlamaltomas13 20.10.2020 12:45
Autor netuší, že aby mohl srovnávat český trh s bydlením s trhy západními, pak by musel tuzemský trh napřed existovat. Cena bydlení je v ČR dána politickým rozhodnutím: legislativa, územní plánování, funkčnost veřejné správy a odporem "veřejnosti". Regulace je jistě všude, ale praktický zákaz výstavby je v ČR natolik markantní, že prostě nelze, snad kromě výstavby v KLDR, tyto hodnoty srovnávat. Aby trh fungoval je potřeba rezervoár prázdných bytů, ty však musí být na trhu, v nabídce. Průměrný byt v ČR má o desítky procent menší výměru, než je průměr západní Evropy a USA, jde o desítky kvadrátních metrů na hlavu. Bydlení není jen zboží, jde i o základní lidské právo (sociální charta). Odvozovat, že lidé přestanou jíst, když to bude výhodné, přestanou se léčit se, když se jím zdraží péče atd... to vždy platí jen do určité míry. Článek se reality dotýká opravdu velmi vzdáleně.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru