Andrej Babiš jen stěží skrýval svou rozmrzelost. Když vystoupil v sobotu v podvečer ve své sokolovně v Průhonicích, nejdřív tak nějak z povinnosti poděkoval voličům, že ANO pomohli k vítězství v krajských volbách, načež se opřel do svých soupeřů. Čelí prý spiknutí nenávisti, všichni na ně neprávem útočí a vymýšlí, jak je obejít. "Bylo neuvěřitelné v debatách, jak někteří lídři Babiše nenávidí. Jediný jejich program je porazit Babiše příští rok," hovořil o sobě i svých soupeřích ve třetí osobě.

V tom, že pro velkou část jeho konkurence je politickou alfou i omegou, aby jej porazili ve sněmovních volbách, má pravdu. Ostatně ta se tím ani netají. Co se ovšem nyní změnilo, je, že forma, kterou demokratická opozice povede svůj útok, získává celkem jasné obrysy. A jejich kontury se po víkendových krajských volbách ještě zaostřily.

Je už v podstatě jisté, že ve sněmovních volbách, které proběhnou v říjnu 2021, bude Babišovo ANO odrážet dvojitou ofenzivu. Z konzervativních, středopravých pozic jej bude ostřelovat trojblok ODS-lidovci-TOP 09, z těch liberálnějších, bližších středu bude pálit duo Piráti-Starostové. Potvrzují to výroky i chování lídrů stran jak před volbami, tak po nich.

"Jsem pro spolupráci se Starosty," ohlásil šéf Pirátů Ivan Bartoš. Jako o něčem, co už je ve velmi pokročilé fázi, mluvil o koalici s Piráty i lídr Starostů Vít Rakušan: "Teď ukazujeme, že STAN má hodnotu a může spojení pomoci. Určitě nás to posílí pro vyjednávání. Na druhou stranu - pokud si odsouhlasíme koaliční vyjednávání s Piráty, tak se jdeme dohodnout, ne se přetlačovat."

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se