Před rokem se poprvé sešla vládou svolaná Uhelná komise. Již toto září má doporučit vládě postup v útlumu využívání uhlí, nejšpinavějšího a pro klima nejnebezpečnějšího fosilního paliva. Přitom už na konci června tohoto roku ČEZ vypnul uhelnou elektrárnu Prunéřov I. A teď v srpnu narychlo končí Sokolovská uhelná se zplyňováním uhlí pro výrobu energie v elektrárně Vřesová. Přejde na zemní plyn, přestože disponuje zásobami uhlí až do roku 2040.

Ani jeden z těchto případů však není výsledkem práce Uhelné komise. Prunéřov I končí na základě dlouhodobých plánů majitele, který provoz už nemodernizoval. Sokolovská uhelná naopak reaguje na aktuální situaci na trhu, kdy náklady na emisní povolenky poslaly velmi neefektivní výrobu energie z uhelného plynu do červených čísel. Oba případy však spojuje to, že provozovat uhelné elektrárny (nebo dokonce investovat do jejich renovací) je ekonomicky čím dál méně výhodné.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se