Článek ekonoma Kovandy "Bezos bohatne, unie jen pokutuje" má veškeré ingredience k tomu, aby na něj člověk nejenom klikl, ale i jej dočetl (chytlavý název, pohádkové bohatství Bezose, kopání do Evropské unie). Jinak je to však, bohužel, jen nesourodá směs vesměs nepodložených dojmů zabalená do hávu odporu vůči unii a regulaci, která měla uvíznout v síti editora. 

Proč?

Zaprvé, pan Kovanda prezentuje Bezosovu sázku na on-line obchod jako něco zcela kontrariánského, bláznivého, skok do neznáma. Tak tomu ovšem samozřejmě nebylo. To, že internet je médiem budoucnosti, možná nebylo v polovině 90. let panu Kovandovi zřejmé, ale mnoha jiným již ano. Nebylo to totiž nic nepředstavitelného: v USA se v roce 1995 počet uživatelů internetu zdvojnásobil (na 25 mil.), třetina populace již vlastnila počítač a vznikl třeba eBay. Bezos si byl tohoto trendu vědom a založil Amazon. Z několik kategorií věcí, které dle něj mělo jít lehce prodávat po internetu, si vybral knihy, a měl pro to dobré důvody (stále ještě vysoká poptávka po tištěné literatuře, velké množství titulů, lehké zasílání, nízká cena za kus). Nic iracionálního na tom nebylo, spíše naopak. Iracionálně vizionářské by bylo, kdyby v té době založil třeba Steam a začal prodávat počítačové hry. 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Tomáš Válek 25.07.2020 20:22
Souhlasím s p. Lobotkou. P. Kovanda je často brán za ekonomického všeználka, zejména kvůli jeho mladším pracím, od kterých je čím dál více vidět jeho názorový obrat v poslední době. Zároveň správně upozorňuje na jeho záměrné a tendeční formulace a obraty, kterými možná tvoří líbivost, nedokáže už jimi ale popsat podstatu problému.
kholvladimir 24.07.2020 14:53
Panu Lobotkovi ušel hlavní bod článku pana Kovandy. Nejde o to, že p. Kovanda použil jako příklad Amazon. Ani, že se p. Kovanda zmýlil ve faktech počátků Amazonu, ale že EU není schopná udržet krok s US v růstu největších společností a viditelné zaostávání v ekonomickém rozvoji a místo toho se "zmůže jen na pokutování", což je v nadsázce narážka na socialismus EU.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru