Americké ministerstvo spravedlnosti přišlo začátkem měsíce se zprávou, že producent kuřat Pilgrim's Pride spolu s dalšími na trhu fixoval prodejní ceny pro své odběratele. Respektive mezi firmami docházelo k předávání neveřejných informací, za jaké ceny, kdo a komu prodává. Akcie firmy, která dodává své produkty do známých řetězců, jako je KFC, Pizza Hut nebo Taco Bell, na zprávy reagovaly 12procentním poklesem. Předtím již akcie následovaly tržní propady způsobené koronavirem. Zavírání restaurací přineslo na trh s kuřaty obavy ohledně velikosti poptávky, a ceny akcií Pilgrim's tak od začátku roku ztrácejí přes 45 procent.

Obavy týkající se nižší poptávky po kuřatech jsou však obhajitelné jen po dobu pandemie. Trh s kuřecím masem je celkově na vzestupu a pro následujících pět let se jeho růst odhaduje celosvětově kolem dvou procent ročně. Prvním důvodem růstu je nahrazování klesající produkce hovězího masa ve Spojených státech v důsledku koronaviru. Dalším důvodem je, že Čína zrušila svůj zákaz na import drůbežího masa. To pravděpodobně povede k postupně vyšším dodávkám na asijský trh, který se považuje za nejrychleji rostoucí v následujících pěti letech. Posledním důvodem je bohatnoucí střední vrstva v rozvíjejících se ekonomikách, která bude stát za vyšší spotřebou. Dlouhodobější obavy z poklesu trhu tak nejsou v současné situaci na místě.

Co se týče kartelové dohody a jejího krátkodobého dopadu, tak lze počítat s finanční pokutou. Otázkou je, jak velkou. Maximální výše pokuty je stanovena na milion dolarů pro každou zapojenou osobu, pokud však škoda způsobená odběratelům není vyšší. A to pravděpodobně bude, když dohoda měla údajně trvat od roku 2012. Spolu s tím je tu také dlouhodobější efekt, když se firma bude muset vrátit k "tržním" cenám, což pravděpodobně zasáhne její marže.

Ocenění firmy je v současné době relativně příznivé, když podíl tržní ceny akcie k očekávanému zisku je na 9,2násobku. U konkurenta Tyson Foods je to 13násobek a historický průměr Pilgrim's je na 10,7násobku. Pokud by někdo věřil, že postihy z uzavřeného kartelu firmu výrazněji nezasáhnou, tak by stálo za zvážení se titulu více věnovat.