Už máme první průzkumy a volební modely, které reflektují kroky vlády a ostatních politických stran během koronavirové epidemie. A vyplývá z nich... že se vůbec nic nestalo. Ale i to je nakonec docela překvapivé.

Především se nenechte zmást tím, že podle posledního volebního modelu agentury Kantar zaznamenalo ANO mírný pokles. O pár dní dříve vyšel průzkum STEM a tam zase posiluje o tři procentní body. Podobně třeba ČSSD podle Kantaru klesá, podle STEM je dva procentní body v plusu. Jsou to miniaturní pohyby v rámci statistické chyby, které se u jednotlivých agentur liší zejména kvůli různým metodikám. Dohromady říkají: ANO je stále naprosto nejsilnější stranou v Česku, vyhrálo by teď pohodlně sněmovní volby a hlas by mu dalo pořád něco kolem třiceti procent voličů. Na druhém a třetím místě se střídají ODS a Piráti, každý se zhruba polovinou potenciálních hlasů pro ANO. Na spodních pozicích pak klasická sestava ČSSD, SPD, KSČM, kolem hranice volitelnosti starostové, lidovci a TOP 09.

Je to stav velmi podobný době před koronavirem. Krize zatím politickou scénou nezacloumala. Což je zvláštní, protože mohla.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se