Na Staroměstském náměstí v Praze nově stojí replika mariánského sloupu, strženého davem v roce 1918 krátce po vzniku Československé republiky. Nejzajímavější není dílo samo, ale divoké spory kolem jeho obnovy. Zastánci obnovy sloupu tvrdí, že jde o symbol tradiční katolické zbožnosti a výraz díků za záchranu Starého Města před švédským nájezdem za třicetileté války. Odpůrci naopak, že jde o symbol násilné rekatolizace po Bílé hoře a habsburské nadvlády nad českými zeměmi. A obě strany na sebe cení zuby.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









