Evropští centrální bankéři budou ve čtvrtek poprvé po dvou měsících jednat v atmosféře postupného otevírání hranic, ukončování přísných karanténních opatření, růstu akciových trhů a obecně lepší nálady investorů i spotřebitelů. Že by jednali v klidné atmosféře, se ovšem v žádném případě říci nedá. Firmy postupně počítají ztráty, oznamují propouštění po tisících. HDP v eurozóně v prvním čtvrtletí spadl o 3,8 procenta, druhé čtvrtletí má být podstatně horší. A to jde o průměr eurolandu. Země jižního křídla, jejichž ekonomiky jsou dlouhodobě vratké a kde je vysoký podíl turistického ruchu na HDP, jsou na tom podstatně hůř. Italská ekonomika meziročně klesla v prvním čtvrtletí o 4,7 procenta, španělská o 5,2 procenta a francouzská o 5,8 procenta oproti minulému roku. Pokles německé ekonomiky v prvním čtvrtletí (-2,2 procenta meziročně) byl druhý největší od sjednocení. Vzhledem k tomu, že podle odhadu analytiků jeden týden, kdy ekonomika funguje na 50 procent produkčních kapacit, stojí skoro procento na HDP, druhé pololetí bude v poklesech ekonomiky trhat rekordy. Bohužel takové, o něž nikdo nestojí.

Politici i investoři proto od Evropské centrální banky očekávají, že oznámí nějaký další krok, který by rychle restartoval antikoronavirovými opatřeními zdevastované ekonomiky.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.