Informací je příliš mnoho, kdo má ale čas se tím vším probírat? Možná někdo od novin. Zde je výběr textů, které se tento týden vyplatilo číst podle mě, Jana Kubity, editora Hospodářek.

Informací o koronaviru je opravdu snad až příliš mnoho. Proto se tentokrát zaměřme na to, co o něm nebo o důsledcích pandemické krize říkají ti, jimž se vyplatí naslouchat. Vědci, lékaři, ekonomové, zodpovědní úředníci.

- "Nemám v úmyslu zakázat Čechům na dva roky cestovat, nevím ale, do které země a kdy je pustí." Roman Prymula.

- "Jako zcela unikátní taktiku této nové verze viru SARS lze pokládat to, že člověk může infikovat další lidi kapénkovou infekcí, aniž by sám měl jakékoliv příznaky, které se projeví až se značným zpožděním. Virus se tak nepozorovaně plíží lidskou populací a nutí další a další lidi jako své hostitele produkovat obrovské množství svých kopií." Profesor Omar Šerý.

- “Ekonomika teď dostala dardu. Jako jedni z mála to máme šanci ustát, ale nesmíme dělat chyby.” Bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer.

- "Problém je, že ta ověřená účinná opatření, jako je daleko větší množství testovacích míst a bezproblémový přístup k nim (s trasováním), dostatek diagnostických setů, dostatek a případně povinné nošení respirátorů a roušek a dostatek dezinfekčních prostředků, nám v dané situaci katastrofálně chybějí. Tento reálný nedostatek pak nahrazujeme stále většími karanténními opatřeními a omezeními, jež jsou v řadě oblastí likvidační." Profesor Pavel Kolář.

- "Naším společným cílem je porazit vpravdě ďábelský virus, vzít si z humanitární katastrofy tisíc a jedno poučení a příště zabránit nesmyslnému pojídání tzv. "bush meat" ze zvířat již beztak ohrožených vyhynutím, neboť právě tato praktika vše v Číně spustila. (Proto bychom to také neměli přehánět s vděčností této zemi za současné dodání víc než dobře zaplaceného zdravotnického materiálu.)" Profesor Julius Lukeš.

- "Scénář očekává celkem tříletý vývoj s tím, že po této době bude vyvinuta, uvolněna a v dostatečném množství dostupná vakcína proti viru. Virus se ovšem během zmíněných tří let mění mutacemi, takže i lidé, kteří již byli infikováni, se na infekci stanou opět citlivými, protože se předpokládá, že osoba je imunní 360 dnů. To vede k celkem třem vlnám nemoci s různými počty postižených." Lékař Marek Zeman a advokát Petr Michal.

- Uf. Chcete si na závěr trochu od koronaviru ulevit? Pojďte se podívat do Rudolfina. Ano, je zavřené, ale nakouknout se tam dá alespoň takhle. Řeknu vám, není to ono, ale aspoň něco.

Dobré čtení a hlavně pevné zdraví.
jk
 
Kresba - Miloš Čermák

Kubitovo čtení každý pátek do vaší pošty

 

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru