Dalo by se říct, že se lidstvo tak dlouho obávalo nějaké katastrofy, až si ji vytvořilo samo. Je otázka, co je pro lidstvo nebezpečnější - zda koronavirus, nebo opatření pro jeho eliminaci.

První téma, na něž bych se chtěl podívat, je strach a panika. Před očima máme hlavně obrázky a počty mrtvých z Itálie. Ano, Itálii zastihl virus nepřipravenou a přišel tam velmi brzy právě přes Číňany, kteří se vraceli po oslavách čínského Nového roku. Itálie však má dvakrát méně nemocničních lůžek na 1000 obyvatel, než má Česko a téměř třikrát méně než Německo a ostatní státy měly delší čas na přípravu. Italský scénář se tedy ve střední Evropě s velkou pravděpodobností nebude opakovat.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 95 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Tester Tester 01.04.2020 14:36
Chválím autora, dobře napsané a pryč s karanténou.
Pavel Šimeček 31.03.2020 14:59
Milá redakce. Děkuji za reakci. Pokud autor používá údaj "cca 80", který není správný (to proč nedává smysl uvažovat 78 = cca 80 jsem dostatečně odůvodnil dříve), tak se nejedná jen o názor, ale o fakta. Dobře, beru v potaz, že s tím nechcete nic dělat. Zahrnu do úvah při výzvě k prodloužení předplatného. Ostatní čtenáři nechť si udělají obrázek sami.
Redakce iHNed - person#15772920 14.04.2020 10:26
Zde je reakce autora textu Zbyňka Vlka: Dobrý den, reaguji na debatu Pavla Šimečka ohledně údaje "cca 80 let" uvedeném v článku. Jednoduchým zadáním věty "průměrný věk obětí na koronavirus v Itálii" do prohlížeče se Vám ukáže tento článek: https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/data-z-italie-99-obeti-koronaviru-melo-jine-zdravotni-potize/r~8bd30926692b11ea95caac1f6b220ee8/ z něhož jsem data čerpal. Z něho se dočtete, že přesně je to 79,5 roku, což se v matematice běžně zaokrouhlí na 80. Zaokrouhlení jsem použil pro lepší čtivost a také proto, že jsem nechtěl psát zcela konkrétně o Itálii (například v Německu je to 82 let), ale obecně o tom, koho koronavirus nejvíce ohrožuje a koho je tedy potřeba cíleně chránit (zatímco ostatní ne). Data z Itálie jsem použil pouze proto, že byla statisticky nejlépe zpracovaná. Předpokládal jsem, že chce-li si někdo údaje v článku ověřit, jednoduše tak učiní zadáním dotazu do vyhledávače. Stejným způsobem jsou dohledatelná všechna fakta v článku uvedená. Z toho vidíte, že i údaj "o tři roky dříve" sedí přesně. Nicméně to je pouze statistika, ve skutečnosti, jak vyplývá z citovaného článku, byl koronavirus v 99% případů pouze jednou z "komorbidit", tedy jednou z několika jiných vážných, smrtelných nemocí. Předpoklad, že bez něj by pacienti přežili ještě tři další roky, se zdá být nepravděpodobný. Poslední poznámka se týká matematického významu slova "průměrný". Průměr neznamená, že pod určitou hranici nikdo neumírá, průměr znamená, že když se sečtou věky všech zemřelých pacientů a vydělí počtem pacientů, vyjde Vám jejich průměrný věk. Tudíž Váš údaj, že 48% zemřelých je pod 80 let, je zřejmě správný, protože přibližně stejný podíl bude nad 80 let. To je logické a není nutné nad tím bádat ani se těch 48% děsit. Úplně stejným způsobem se totiž došlo i k tomu údaji průměrného dožití populace jako takové. To tedy znamená, že jistě velké množství lidí v Itálii zemře před 82,5 rokem a mnozí po něm (nikoliv všichni v 82,5 letech). Nic víc v tom není... Mějte se pěkně Zbyněk Vlk
Rostislav SCHWARZ 30.03.2020 20:56
Dobře napsané, děkuji a doufám, že ze pár let nebudu nebo moje děti utíkat na Václavském náměstí před pořádkovými silami jen proto, že mají jiný názor než vláda, jak jsem zažil v srpnu 1988, lednu 1989 a srpnu 1989...
Pavel Šimeček 30.03.2020 14:15
Prosím? Vy v mi chcete říct, že 78 let = cca 80 let? Prosím všiměte si tohoto, co autor píše: "Průměrná délka života v Itálii je 82,5 roku. Co z toho vyplývá? Že lidé na koronavirus zemřou v průměru 3 roky před tím, než by zemřeli přirozeně, což je však s otazníkem, neboť se dá předpokládat, že lidé trpící těmi zmíněnými vážnými chorobami spíše umírají dříve." Ono to pak vyjde jinak, když místo 80 let dáte 78. Najednou zemřou o 5 let dříve a to už se najednou nezdá tak málo, že? Na tomto trvám, aby se v článku upravilo, protože je to prostě lež a já jako předplatile jsem nespokojen s tím, že uvěřejňujete lži. Další námitka již k samotnému obsahu: Pán velice volně pracuje s tím, co znamená průměrný věk obětí. Průměrný věk 80 let zdaleka neznamená, že nám umírá nějak málo lidí pod 80 let. Když se podíváte sem (data ze 17.3., lepší nemám): https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2763667 Tak 48% lidí je tam pod 80 let. Těmto lidem tedy zbývá ze života výrazně více let, než autor uvádí. Proto je jeho teze chybná. Toto samotné sice asi není na stažení článku, ale budu rád, když si to zde co nejvíce lidí přečte.
Redakce iHNed - person#15772920 31.03.2020 09:53
Ne, já vám nechci říci nic. Já jsem vám pouze zprostředkoval vyjádření šéfeditora IHNED.cz. A pokud jste si nevšiml, v jaké rubrice se tento text nachází, pak si vás dovolím upozornit, že je výrazně označen jako komentář. Tedy, není to zpráva, ale názorový text - tj. text vyjadřující názor autora. Pokud chcete s názorem autora polemizovat, polemizujte. Ale obviňovat redakci ze lži, to je už poněkud za hranou.
Pavel Šimeček 29.03.2020 20:37
Pardon, tento link: https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2763667
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru