Informací je příliš mnoho, kdo má ale čas se tím vším probírat? Možná někdo od novin. Zde je výběr textů, které se tento týden vyplatilo číst podle mě, Jana Kubity, editora Hospodářek.

- Lékaři z Bulovky vysvětlují, jak bojovat s koronavirem.

- K tématu koronavirové nákazy hovořil tento týden opět mnohokrát Andrej Babiš. Zde krátký výňatek.

- Dobře, konec legrace. Jsme svědky experimentu s lidmi. Jeho dosah si mnozí nedovedou ani představit, říká filozof Daniel Novotný. Mám slabost pro ty, kdo se snaží věci vidět co možná nejširší optikou.

- Velmi pozoruhodný text bývalých šéfů ČNB, mezi řádky vlastně docela krutý. Ale jsou to velmi správně předkládané myšlenky. Nesoustřeďujeme se až moc na zdravotnickou stránku věci? Nezemře nám v zájmu ochrany zdraví ekonomika?

- Měli bychom se snažit používat technologie v boji proti nákaze koronavirem, ale měli bychom se snažit, aby to nezašlo moc daleko. Jako podle mého názoru tady.

- Že to stát zatím nezvládá, už víme. Tady se můžete podívat, jak ty zmatky také vypadaly.

- V připravenosti na pandemii bylo prý Česko v rámci Evropy až 26. ze 43 zemí. Přeskočila ho třeba i Albánie.

- "Čím déle celá paralýza potrvá, tím víc začne být vnímán zákaz vycházení, uzavírka obchodů, firem i hranic jako problém. A problém zcela hmatatelný, vyčíslitelný penězi. Najednou se objeví otázka, jestli náhodou tvrdá restrikce pohybu nezpůsobuje státu a domácnostem víc škody než užitku. Dojde na cynicky znějící otázky, zda nemocní, a dokonce mrtví nepatří k životu, případně jak velké ekonomické ztráty je stát ochoten připustit, aby počet zemřelých redukoval na minimum." Zajímavá úvaha o dopadech koronavirové pandemie.

- A teď jedno pozitivum. Protože pomáhat si musíme.

- Všem nám držím palce, ať ve zdraví přečkáme nejen Covid-19, ale také případně práci z domova. A jestli tam máte kvůli karanténě dlouhou chvíli, podívejte se sem. 1837 knížek ke čtení. Městská knihovna v Praze je vám k službám.

Dobrý víkend a dobré čtení a pevné zdraví.
jk

 
Kresba - Miloš Čermák

Kubitovo čtení každý pátek do vaší pošty