V době, kdy občané propadají panice, je mimořádně důležité, aby stát vystupoval srozumitelně a budil důvěru ve své kroky. Tváří v tvář koronaviru se to ale Babišově vládě nedaří.

Při pohledu na nízká čísla nakažených v ČR se zdá, že je dobré zachovat klid, virus opravdu většinovou populaci nijak neohrožuje. Zároveň ale můžeme sledovat, jak se státu nedaří dodržovat vlastní strategii. Varovat by nás měly následující symptomy selhání:

Nezajištění ochrany pro pracovníky první linie. Od vypuknutí epidemie v Číně měla vláda dva měsíce na zajištění ochranných pomůcek pro zdravotníky a lékárníky. Vláda ale nereagovala včas a začala je objednávat až po explozi viru v Evropě. První zásilka má teprve přijít a většina lékařů nyní respirátory nemá a neví, jak se k nim dostat. Ve skladech Správy státních hmotných rezerv jsou tisícovky těchto pomůcek, ty ale zatím vláda rozdávat nechce.

Stát má povinnost postarat se o bezpečí také dalších ohrožených skupin. Měl by mít respirátory a dezinfekční gely i pro vážně nemocné děti i seniory a pracovníky v sociálních ústavech. A nemá.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se