Informací je příliš mnoho, kdo má ale čas se tím vším probírat? Možná někdo od novin. Zde je výběr textů, které se tento týden vyplatilo číst podle mě, Jana Kubity, editora Hospodářek.

- "Jestli v Česku v dohledné době zlevní nemovitosti, dřív než kvůli legislativnímu zjednodušení výstavby nebo protestům proti Airbnb to může být kvůli tomu, že někdo v čínském městě, které tu donedávna znali jen sinologové a několik obchodních zástupců, snědl luskouna nakaženého netopýrem."

- A ke koronaviru ještě pozdrav z Čcheng-tu. A to raději přes roušku.

- Redaktoři maďarských státních médií potřebují povolení, aby mohli psát o Gretě Thunbergové nebo unijní politice. O lidskoprávních organizacích nesmí psát vůbec.

- Velmi zajímavý článek The New York Times o tom, že úspěch The New York Times není možná vůbec dobrý pro novinařinu.

- A potřetí média. Zde výborný záznam toho, jak se dnes vede "mediálním prckům".

- Jak vlastně žijí naši důchodci a kolik peněz opravdu potřebují? Stát to, překvapivě, neví.

- Výborná, k Čechům trochu kritická a přísná analýza slovenských voleb od Tomáše Němečka.

- Nejsem vůbec fanouškem fotbalové Sparty, to spíš naopak, ale tenhle rozhovor s jejím ředitelem je mimořádně zajímavý. Už pro svoji otevřenost. A zajímavé by to mohlo být snad i pro ty, které fotbal nijak zvlášť nezajímá. Jde přece jen o byznys za miliardy.

- "Nikdy si nepřipustila, že by mohla zemřít, i díky tomu přečkala rok ve vyhlazovacím táboře Auschwitz. Její schopnost povznést se nad traumatizující realitu jí pomohla přežít okamžik, kdy si ji Josef Mengele vybral k tomu, aby ho "pobavila" tancem, a utéct mu, když se ji chystal znásilnit. Přežila i pochod smrti. Své poslední dny měla strávit v koncentračním táboře Mauthausen, z hromady lidských těl ji však 5. května 1945 vytáhl americký voják z 11. obrněné divize, která hornorakouský lágr osvobodila." Jsem si jistý, že si budete chtít přečíst rozhovor s touto dámou. Stojí to rozhodně za to, slibuji.

Zde jeden "hřebík do rakve silného čtvrtého operátora".

- Reportéři ČT dopadli "nepolapitelného démona", který prostřednictvím Aeronetu ovlivňuje dění v Česku.

Tohle je pozoruhodné čtení. Z mnoha důvodů. Bývalá poslankyně ANO velmi nehezky mluví o Babišovi. Lze se na to sice dívat jako na levné dštění síry ne nepodobné tomu, co dělá odstrčená Adriana Krnáčová, je to ale i přesto velmi zajímavá sonda do útrob ANO. A co se děje právě tam, to je určitě dobré sledovat.

- A na závěr se podívejte na film, který sice natočili bratři Lumièrové už v roce 1895, ale na zoubek se mu teď podívala umělá inteligence.

Přeji dobrý víkend a dobré čtení a sledování.
jk

 
Foto: Kresba - Miloš Čermák

Kubitovo čtení každý pátek do vaší pošty

 

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru