Informací je příliš mnoho, kdo má ale čas se tím vším probírat? Možná někdo od novin. Zde je výběr textů, které se tento týden vyplatilo číst podle mě, Jana Kubity, editora Hospodářek.

- Máme nového ombudsmana, pozoruhodného pana Křečka. Mnoha lidem se to nelíbí a budou kvůli němu jistě protesty. To je v pořádku. Ještě víc by bylo v pořádku, kdyby se ti, kterým se pan Křeček nelíbí, o úřad ombudsmana začali trochu víc zajímat. Co dělá, komu už pomohl a jak, komu naopak nepomohl, měl vliv třeba na nějaké zákony? Protože ten úřad je bohužel velmi ve stínu naší pozornosti. A zatím si můžete přečíst rozhovor s panem Křečkem. Je tak fascinující, že ho Respekt odemkl.

- "Žes okradl Faltýnky a žes jim dal třicet procent místo těch padesáti, jak jste se domluvili. Tak toto vykládal Trunečka o tobě, aby se ochránil." Něco ze života v hnutí ANO.

- Jak bude v Evropě za 50 let? Takhle. Žádná legrace.

Zde pohled za kulisy budování CNN Prima News. Zajímavé.

- A ještě jedna televize. TV Barrandov Jaromíra Soukupa není v dobré kondici. Do konce ledna měl její majitel splatit téměř půl miliardy dluhů a prý se mu to tak docela nepovedlo.

- Když fotografové umí mluvit. Alžbětu Jungrovou si pamatuju z kdysi dávna z Lidovek a už tehdy to byla výrazná reportérka. Jako fotograf amatér jsem k ní vzhlížel. Dnes je asi nejznámější českou dokumentární fotografkou současnosti a její snímky rozhodně stojí za to vidět. A tenhle rozhovor stojí za to slyšet. Mluví z ní nejen unikátní zkušenost někoho, kdo fotil války nebo ženy za mřížemi.

- A fotografie ještě jednou. Kvůli téhle ležel jeden člověk pět nocí na zemi v metru.

- Chcete se zbavit kapitalismu? Pošlete na něj koronavirus. Slavoj Žižek ve svém novém textu. Podtrhávám spoustou nesouhlasných vlnovek, ale je to zajímavé.

- “Koronaviry jsou možná drsné, ale lidé nejsou žádná ořezávátka. Tým Imperial College London udělal vakcínu proti koronaviru za dva týdny od pořízení jeho sekvence.

- “Podívejte se třeba na našeho premiéra: kdyby se probudil a zjistil, že už ho to nebaví, co může udělat? Vystoupit snadno nemůže. Jemu to asi nevadí, ale fór je, že hodně bohatí lidé mají překvapivě často málo svobody a odcházení je možná složitější než budování.” Na Václavu Dejčmarovi mi sedí Dox a velmi nesedí Czechoslovak models. Je to ale chytrý člověk a vždy stojí za to si s ním přečíst rozhovor. Zvlášť, když ho s ním dělá další chytrý člověk.

Tohle mi přijde velmi zajímavé. Zčásti proto, že tu vysílací rada hodnotí obsah zpravodajství, ale především proto, že se tu vysílací rada vůbec nějak vyjadřuje k zobrazování zápasů UFC. Což je dnes nesmírně populární, ale podle mého názoru velmi násilnický sport, který bohužel motivuje mnoho slaboduchých jedinců k tomu, aby ho provozovali na ulici, občas i s nedobrovolným zapojením dalších lidí.

- Haló? Je tam někdo? Vědci zachytili opakující se signál z jediného místa ve vesmíru. A je to jen kousek, půl miliardy světelných let.

- Děti a mobily jsou velké téma. Budou díky (kvůli) nim jiné. Těžko ale říct, jak přesně je ty hodiny denně s očima zabodnutýma do svítícího displeje změní. (paywall)

- Teď jste na internetu. Jste tam díky těmto událostem starým pětadvacet let.

Přeji dobrý víkend a dobré čtení.
jk

 
Foto: Kresba - Miloš Čermák

Kubitovo čtení každý pátek do vaší pošty