Informací je příliš mnoho, kdo má ale čas se tím vším probírat? Možná někdo od novin. Zde je výběr textů, které se tento týden vyplatilo číst podle mě, Jana Kubity, editora Hospodářských novin.

– Českem se šíří "mediální poušť". Je to velmi nedobré.

– "E-shop na dálniční známky byl zástěrkou pro tajný sledovací systém." A k tomu: "Systém by měl přitom pořídit fotografie každého projíždějícího vozu 24 hodin denně. Všechny fotografie se potom mají uložit na server a nejméně dalších 24 hodin se tam uchovají tak, aby si bezpečnostní složky mohly obsah serveru případně stáhnout."

Ano, i v Česku jsou ve vedení státní správy a bezpečnostních služeb lidé s mentalitou čínských komunistů.

– Andrej Babiš (ano, ani tentokrát se tu bez něj neobejdeme, omlouvám se) je vskutku personální mág. Jak mohl na ministerstvo dopravy vybrat někoho takového? (A tedy celá ta věc je vskutku bizarní. Člověk se vlastně ani nemůže divit, jestli tu ve špičkové politice a státní správě bují korupce, když je tu tak patrné všeobecné hochštaplerství v kombinaci s politickým veksláctvím.)

– "Pro obyvatele českých zemí znamenala první polovina 17. století neustálý strach o život, o majetek, děs ze znásilnění a z mučení. Je obtížné si takový život představit. Vypálené a opuštěné vesnice, lidé povraždění ve svých domech, uprchlíci skrývající se v lesích. Žádná generace na tom nebyla tak zle jako ta, která žila v Čechách a na Moravě v první polovině 17. století.

Kauza Mariánský sloup na Staroměstském náměstí. Vlastně mě doposud moc nezajímala. Po tomhle článku je o kus lepší.

– Pamatujete někdo takhle mírnou zimu?

– Pokud máte hodně času, pevné nervy a smysl pro absurdní drama, zde je vstup do několikadenní on-line reportáže ze slyšení adeptů na pozice radních České televize před poslanci. Kolega Filip Rožánek zasluhuje úctu za to, že zaznamenal a přežil všechno to, co musel vyslechnout.

– Vláda a její úředníci zapojili mozky a tímto způsobem vymysleli, jak zatočit s pivním alkoholismem. Udělali to naprosto nečekaně, "podpořili hospody a venkov", jak to vysvětlila ministryně financí Alena Schillerová. Neskutečně mazané.

– Jeden známý říká, že největší zkázou naší společnosti jsou "matfyzáci" se svým technicistním přístupem k životu, v němž je hlavní hodnotou výkon a zisk. Nesouhlasím, všichni, které jsem zatím potkal, takoví nebyli. Ale tenhle... No nevím. Celá ta pasáž o esportu na mě působí dost děsivě.

– Tohle je zajímavá otázka. A zajímavý je i výsledek ankety. Co myslíte vy? Nepište mi to do komentářů, stačí, když se nad tím zamyslíte. To je důležitější.

– Zde jeden docela chytře sepsaný políček Miloši Zemanovi a zároveň tak trochu zpráva o tom, co se fetuje na českém venkově.

– Miloš Zeman přešel od Soukupa ke Xaverovi. Jejich rozhovor sice vyčerpal svůj potenciál prakticky okamžitě, ale přesto o tom vznikla báseň. Pro někoho možná trochu hrubozrnná, varuji. Pokud jste ono interview neviděli, což vám přeji, bohatě vám tyto verše postačí.

– Běháte? A běháte hodně? Tak si tohle raději přečtěte.

– V Česku vlastně neexistuje alespoň trochu významná levicová strana. Z ČSSD se stala marginální přísavka na státní správě, komunisté nikdy levicí ani nebyli... Ani tenhle nový pokus asi nevyjde. Pokud se budou jeho autoři dívat na společnost optikou revolucionářů z devatenáctého století, kde bohatí jsou zlí a nejvíc zlé jsou USA, tak těžko osloví širší skupiny lidí, jejichž ekonomické, pracovní nebo sociální problémy dnes nikdo neřeší.

– Google slaví patnácté narozeniny a nadělil nám k tomu virtuální prohlídku Národního muzea a navrch interaktivní podobu výstavy Vznik Československa. No, velmi nerad to říkám, ale po nedávné osobní zkušenosti bych to snad doporučoval před návštěvou fyzickou. Nevstřícný vstup do hlavní budovy, v době naší návštěvy jen málo přístupných expozic, na každém kroku přísně se tvářící dozor, interakce žádná... nic, co můžeme vidět v moderních muzeích jinde po světě. Škoda.

– "Současné zemědělství ničí planetu a nakrmí jen polovinu lidstva".

Přeji dobrý víkend a dobré čtení.
jk

 
Foto: Kresba - Miloš Čermák

Kubitovo čtení každý pátek do vaší pošty

Zbývá vám ještě 0 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se