Informací je příliš mnoho, kdo ale má čas se tím vším probírat? Možná někdo od novin. Tady je výběr textů, které se tento týden vyplatilo číst podle mě, Jana Kubity, editora Hospodářských novin.

- “Jméno zatím nemáme. Ale inspirujeme se filmem Sedm statečných. Vesnici v něm proti banditům nakonec ubránili vesničané, které oněch sedm přesvědčilo, aby se začali bránit. Proto naší iniciativě říkáme 3000 statečných." Zajímavé. Působí to prapodivně, ale je to zajímavé.

- “Zatímco některé rychlíky objednané ministerstvem dopravy mají velké problémy, ministr dopravy na Facebooku oznámil, že zapálil třetí adventní svíčku.

Perfektní on-line reportáž z malé revoluce na českých kolejích, která proběhla tento týden.

- Ale to od tebe není hezké, viď náš rozhlase. (Náš, jako že si tě platíme, a proto bys nám neměl tajit, za co ty peníze utrácíš. Ale zeptej se ve svém zpravodajství, to máš dobré, tam ti vysvětlí, co děláš špatně.)

Ministerstvo práce a sociálních věcí si také platíme, ale tohle bychom snad raději ani vědět nechtěli.

- Myslím, že dnes asi nejpopulárnější starosta v Česku Pavel Novotný z Řeporyjí je až příliš velký exhibicionista, aby stálo za to věnovat pozornost každé jeho show. Ale tohle za to asi stojí. To je totiž děsivá ukázka tragické neefektivnosti konkrétních úřadů.

- Bojíte se glutamanu? Tak se prý zase tolik bát nemusíte.

- Představte si, že byste se probudili a na světě by vůbec nebyli žádní kapitalisté. Ani jeden. Jak by to vlastně vypadalo?

- “'Vítejte v totalitě. Definitivně,' napsal na svůj Facebook Jiří Ovčáček, placený z veřejných peněz na nejvyšší PR pozici v zemi, a odešel natáčet další epizodu své vlastní talkshow. Končí další den ostrého boje proti elitám, vedený z kanceláře nejvyšší ústavní funkce. Takhle funguje dialektika efektivní ufňukanosti: čím víc pláčete v médiích, jak vám podlé liberální elity brání ve svobodném vyjadřování, tím rychleji stoupáte k moci.

Tohle mě až doposud míjelo, ale je to výborné. Pokud to neznáte a máte rádi architekturu, doporučuji.

- Osmitisícové Štětí na Ústecku má dostat zimní stadion za sto milionů korun. Uvedl to premiér Babiš ve svém novém plánu investic. Štětí ale stadion nepotřebuje a s pravděpodobností rovnající se jistotě ho nakonec ani nedostane. Ale to je jedno, Babiš dobře ví, že v současném politickém světě není důležité co děláte, ale co říkáte.

- Nejziskovějším youtuberem se stal Ryan Kaji, který si podle časopisu Forbes letos přišel na 26 milionů dolarů (595 milionů korun). Je mu osm let.

- 41 osobností českého práva vybralo kriminální kauzu desetiletí. Vyhrál samozřejmě David Rath.

- A na závěr příběh, který si snad zaslouží i zfilmování. I když by to asi dost připomínalo slavného Forresta Gumpa. A přitom jde o pána, který žije tady u nás, v pražských Vršovicích.

Přeji dobré čtení, dobrý víkend a dobré Vánoce.
jk

Jan Kubita

Kubitovo čtení každý pátek do vaší pošty

 

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru