Tisícovky farmářů svými traktory zablokovaly silnice po celém Německu. Protestní jízdou do Berlína chtějí dát najevo svůj nesouhlas s novým balíčkem vládních zemědělských regulací, informoval německý server The Local

Farmářům se nelíbí plán ministryně zemědělství Julie Klöcknerové, která by například chtěla do roku 2023 zcela zakázat používání glyfosátu. Vládní balíček regulací počítá také s omezením určitých hnojiv či tekutého hnoje za účelem snížení obsahu dusičnanů v podzemních vodách. Podle organizátorů protestu z hnutí Land schafft Verbindung by tato opatření mohla ohrozit zejména menší rodinná hospodářství. 

Do centra metropole v úterý podle pořadatelů dorazilo 5600 traktorů a 40 000 nespokojených zemědělců. Policie napočítala v ulicích hlavního města celkem 8600 traktorů, ne všechny ale podle ní dojely až k Braniborské bráně, kde se demonstrace konala.

Na demonstraci vystoupila ministryně životního prostředí Svenja Schulzeová a podpořila jasná pravidla ochrany spodních vod a hmyzu. Zemědělci její vystoupení odměnili hlasitým bučením, napsala agentura DPA.

Během projevu Schulzeové, ve kterém sedlákům řekla, že chce být součástí řešení a ne jeho překážkou, se k ní mnozí nespokojení hospodáři demonstrativně otočili zády.

"Máme plné zuby téhle ideologické politiky," křičel na ministryni někdo z davu.

Schulzeová na farmáře apelovala, že je i v jejich zájmu chránit přírodu. Poukázala také na to, že každý Němec ročně odvádí 114 eur (2900 korun) na společnou unijní zemědělskou politiku, díky které pak zemědělci čerpají dotace.

Na transparentech měli protestující sedláci hesla jako "Žádní zemědělci, žádné jídlo, žádná budoucnost", "Když zruinujete sedláky, budete jídlo dovážet" či "Spolu místo proti sobě". "My zemědělci toho máme plné zuby, že jsme otloukánci národa," řekl agentuře DPA Norbert Stamm, který obhospodařuje pole v okolí Leverkusenu. Sedláci si podle něj zaslouží větší respekt i odpovídající ohodnocení.

Ministryně zemědělství Julia Klöcknerová Němce vyzvala, aby se snažili zemědělcům lépe porozumět. "Mají toho plné zuby, že je někdo z městské perspektivy poučuje, jak má zemědělství vypadat," řekla ministryně při debatě v parlamentu, která se konala v době protestu v nedaleké budově Říšského sněmu. Lidé si podle ní musejí uvědomit, že zemědělci nejsou jen jacísi "krajinní zahradníci", ale že vyrábějí potraviny. Klöcknerová se ale zároveň postavila za přísnější pravidla při hnojení, která se některým farmářům nelíbí.

Další farmáři směřují do Berlína z různých koutů Německa, policie podle listu The Local očekává, že v cílové destinaci dojde ke "gigantické" demonstraci. Organizátoři ohlásili účast zhruba 10 tisíc protestujících s pěti tisíci traktorů a dalších zemědělských strojů.

Očekává se, že demonstrace způsobí v Berlíně zásadní dopravní komplikace. Některé ulice budou zcela uzavřené a policie občanům doporučuje nechat svá auta doma a raději využít městskou hromadnou dopravu, ačkoliv i u ní mají očekávat možná zpoždění. 

Před Braniborskou bránou zemědělci v úterý rozmístili také šlapací traktory, které se ihned staly atrakcí pro děti. Konvoje traktorů, které byly dlouhé i 20 kilometrů, v úterý ochromily dopravu v Berlíně. Zablokován byl například tah mezi Braniborskou bránou a Vítězným sloupem.

Policii se podle deníku Der Tagesspiegel chování traktoristů příliš nelíbí. Na Twitteru policie upozornila, že ačkoliv se dá traktorem projet přes ledasco, bude lepší, když to řidiči dělat nebudou. Veškeré škody po vjezdu na zelené plochy a chodníky budou i s registračními značkami zemědělských strojů zdokumentovány, varovali policisté.

Berlínský protest je již druhým projevem nespokojenosti ze strany zemědělců v posledních měsících. Obdobná akce se konala v říjnu v Bonnu, kde sídlí německé ministerstvo zemědělství. Tohoto protestu se zúčastnilo také zhruba 10 tisíc farmářů s tisícovkou traktorů. Protesty tehdy proběhly i v 17 dalších městech včetně Berlína nebo Mnichova.