Podobně jako v Česku, také ve Španělsku se na školách moderní dějiny příliš neučí. Všímá si toho i Charles Powell, ředitel předního španělského think-tanku Královský institut Elcano. "Jsem profesorem historie a často vidím, že moji studenti neví prakticky nic o době, kdy tu vládl diktátor Francisco Franco, ani neví nic o přechodu k demokracii nebo naší demokratické ústavě ani o okolnostech jejího vzniku," uvedl Powell, specialista na španělský přechod k demokracii, v rozhovoru pro HN. Varuje před tím, že nyní se minulost využívá k politickým účelům nebo k manipulaci.

V Česku si připomínáme 30 let od revoluce. Někteří lidé jsou zklamaní nebo frustrovaní z polistopadového vývoje. Proběhlo někdy něco podobného ve Španělsku?

Ano, i ve Španělsku proběhlo něco podobného. Dlouhá léta ve španělské společnosti panoval jednomyslný názor na tranzici, tedy na přechod k demokracii - většina se shodovala na tom, že to byla událost, která do španělské historie přinesla úplně novou éru. Během ní se podařilo vyřešit několik historických problémů, které se nakumulovaly. Jmenovitě se jednalo o postavení armády, vztahy s církví nebo regionální potíže, Španělsko navíc zakotvilo v institucích, jako je Evropská unie nebo NATO.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se