Zas je tu podzim, čeká nás chmurná doba, kdy všichni zvážní, zadumají se a pocítí potřebu říct něco závažného o demokracii, společnosti, hodnotách a Václavu Havlovi. Ano, výročí 17. listopadu bude letos obzvlášť silné, mnohem silnější než loňských sto let republiky. Vědci dokonce očekávají, že v následujících šedesáti dnech může stoupnout počet zásadních článků v médiích až na 7,4 za den, a proto navrhují svolat mediální krizový štáb a uvést do pohotovosti protipatetický pluk.

Ne, promiňte, ten pluk jsem si vymyslel. Ale lze očekávat, že nás čeká spousta článků s třicítkou v titulku, které se budou ohlížet za uplynulými lety a budou z nejrůznějších stran hodnotit a sumarizovat vývoj. Ve všech redakcích jistě už teď probíhají diskuse nad tím, jak toto výročí pojmout. (Než se začnete smát, tak jen připomenu, že marketingová oddělení firem právě teď očekávají Vánoce a přemýšlí nad Valentýnem a Velikonocemi 2020…)

Navrhoval jsem, že bychom mohli vytáhnout staré články z technických periodik konce 80. let, kde vycházely články jako "Rozvoj mikroelektroniky v zemích RVHP do roku 2000" a "Prostředky výpočetní techniky pro devátou pětiletku", a porovnat je s realitou. Na jedné straně ty mírné předpovědi, které jen protáhly graf a věštily, že na konci devadesátých let bude Tesla Rožnov dodávat i integrované obvody VLSI a že disketových mechanik z Bulharské lidové republiky již bude dostatek. Na druhé straně fantazie o tom, že nás čekají superrychlé počítače, poháněné laserem a založené na Josephsonově jevu, osobní roboti, počítače, co rozumí lidské řeči, umělá inteligence, práce ve virtuální realitě a čipy přímo v mozku…

A přitom to dopadlo úplně jinak.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru