Americká centrální banka – Fed – má před sebou tento týden rozhodování o nastavení úrokových sazeb. Ještě před týdnem se všeobecně očekávalo, že Fed sníží sazby již podruhé po sobě o čtvrt procentního bodu na dvě procenta. To bylo ještě pořád podstatně výše než prakticky nulová sazba, kterou Fed udržoval v letech 2009 až 2015. Nicméně snížení sazeb v situaci, kdy je nezaměstnanost na nejnižší úrovni od roku 1968 a kdy mzdy rostou o necelá čtyři procenta, nejrychleji od roku 2008, je kontroverzní. Prudký růst cen ropy po útoku v Saúdské Arábii ještě zvýrazní stupňující se tlak obchodních tarifů a přirážek, které sice chaoticky, ale přece jen postupně zavádí administrativa prezidenta Trumpa.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se