Kandidátka za Česko do Evropské komise Věra Jourová od své budoucí šéfky Ursuly von der Leyenové dostala nabídku, aby se ujala dohledu nad dodržováním principů demokratického a právního státu. V úterý o tom informoval internetový portál Politico s odvoláním na dva vysoce postavené činitele. Český premiér Andrej Babiš ve středu uvedl, že jde o spekulaci.

Do této náplně spadá problematika dezinformací a nenávistného projevu. Podle serveru Politico jde o vstřícný krok nové předsedkyně Evropské komise vůči zemím visegrádské čtyřky, tedy Česku, Slovensku, Polsku a Maďarsku. Někteří politici z této části Evropy si stěžovali na to, že končící Evropská komise nespravedlivě pranýřovala stav právního státu v tomto regionu. Kritiku ze strany zejména místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse, do jehož působnosti patří kromě jiného vláda práva, si v uplynulých letech vysloužily Varšava a Budapešť.

"Politico přináší asi tak měsíc starou spekulaci. Pokud by to byla pravda, tak si myslím, že pro Českou republiku by to bylo veliké vyznamenání. Pokud by zástupce České republiky měl dohlížet na právní stát, tak si myslím, že pro nás by to určitě byla prestižní záležitost," uvedl český předseda vlády. "Ale já takovou informaci v tuto chvíli po rozhovorech, které jsme vedli, nemám. Ale byly takové informace ze zákulisí Bruselu," doplnil.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Ministr zahraničí Tomáš Petříček uvedl, že česká vláda dál usiluje o portfolio v oblasti ekonomických politik nebo digitální trh, případně místopředsednickou pozici. Předseda hnutí STAN Vít Rakušan dále upozornil, že dohled nad dodržováním principů demokratického a právního státu je slabší portfolio než oblast ekonomických politik, o kterém česká vláda sní.

S tím Babiš souhlasí. Před týdnem hovořil jako o cíli pro Česku o ekonomickém portfoliu. "Myslím si, že už tím, že je žena, ale i tím, že byla úspěšná, bychom mohli mít šanci nějaké získat," řekl. Zmínil se například o vnitřním trhu či mezinárodním obchodu.

Pokud by Jourová nabídku von der Leyenové přijala, měla by coby eurokomisařka na starosti dohled nad mechanismem, který by na unijní úrovni posuzoval stav právního státu. Von der Leyenová se podle portálu netají tím, že podporuje návrh spojit vyplácení evropských peněz s dodržováním demokratických principů a vlády zákona.

Jourovou by zřejmě v nové funkci čekalo důkladné "grilování" v Evropském parlamentu, protože je členkou stejné strany jako Babiš. Ten čelí podezření, že jeho někdejší firma Agrofert zneužívala peníze z evropských fondů. Nicméně Jourová je v Bruselu považována za někoho, kdo je v politických rozhodnutích nezávislý na svém stranickém šéfovi, píše Politico.

Jourová má v končící Evropské komisi na starosti spravedlnost, ochranu spotřebitelů či rovné příležitosti žen a mužů.