Říkalo se jim Termanovy děti nebo také "termiti". Šlo zhruba o 1500 chlapců a dívek narozených mezi lety 1900–1925 v Kalifornii. Vyznačovali se jednou zvláštností – jejich průměrné IQ přesahovalo 140 bodů, a bylo tak na hranici geniality. Lewis Terman, profesor psychologie ze Stanfordovy univerzity, tyto extrémně nadané děti vyhledal pomocí inteligenčních testů na kalifornských školách s cílem dlouhodobě sledovat jejich životní vývoj. Předpokládal, že právě z jedinců s vysokým IQ vyrostou "tahouni vědeckého pokroku, umění, politiky, vzdělání a vůbec všeobecného blaha".

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Alan P. 25.08.2019 15:27
To tzv. "prostředí" (tedy způsob, jakým žije a funguje nejbližší rodina testovaných subjektů) je dáno zřejmě též do značné míry geneticky a tedy dědičně. Nebo-li za úspěchem těch úspěšných stojí vskutku jejich vlastní zděděná genetická výbava - byť zajisté dobře fungující "prostředí" jim tyto úspěšné geny dovolí lépe uplatnit. Byl bych opatrný s hodnocením typu "smutná realita". Pocit štěstí a úspěch není to samé. I když chudoba jistě příliš pocitu spokojenosti nepřeje. Je to ale smutné, že někdo je chudý a neúspěšný a někdo bohatý a úspěšný? Nebo je to prostě jen fakt a biologická zákonitost/realita ? Přijde mi nesprávné a nebezpečné takto a priori uvažovat.
Lucie Bernaťáková 21.08.2019 08:44
Bonbónový test prokázal pouze vztah k bonbónům v dětství. Neprokázal souvislost mezi vztahem k bonbónům v dětství a pevnou vůlí, inteligencí a pracovitostí v dospělosti. Tudíž ani nemohl prokázat, že pevná vůle, pracovitost a inteligence v dospělosti nesouvisí s úspěchem. Psychologové zde z příliš mála vyvozují příliš mnoho.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru