Informací je příliš mnoho. Kdo má čas se tím vším probírat?

Možná jeden novinový editor. Tady je výběr textů, které se tento týden vyplatilo číst podle mě, Jana Kubity, editora Hospodářských novin.

- Nevyznáte se ve vládní krizi? (Někdy se jí neprávem říká ústavní, ale to není. Protože to, že prezident nectí ústavu, ještě neznamená ústavní krizi.) Tady je k dispozici solidní rozbor situace od jednoho z nejlepších politických zpravodajů v zemi.

- A k té ústavnosti současné krize i jeden velmi zajímavý rozhovor.

- Už máte neomezená data? Ta, která jste vlastně nikdy nechtěli?

Zde poněkud ultimativní pohled na Airbnb v Praze. Respektive v jejím centru, kde i kvůli záplavě “sdíleného” ubytování už fakticky není místo pro starousedlíky. Je otázka, jestli by mělo být. Jestli se zkrátka centra metropolí nemají obětovat turistickému ruchu.

Tohle je čtení mimo jiné o tom, jak si nadšeně budujeme svět, kterému vlastně vůbec nerozumíme.

- Umělá inteligence poprvé simulovala vesmír: rychle, přesně a nikdo neví jak.

- Starostu Pavla Novotného nemusí každý. Zvlášť pro jeho odpudivou bulvární minulost. Tohle je ale zajímavá sonda do toho, jak zvládá svoji novou roli. Je to drobnost, zčásti zábavná, zčásti nicméně docela inspirativní.

- Krásná věc na téma sucho.

- Plastový odpad je hnus, to víme. Ale možná bychom ho až tak moc nenávidět neměli.

Zde jedna malá roztomilost z Guardianu. Dobrou chuť.

- Zajímavý pohled do zákulisí volebních průzkumů a modelů. O výsledcích a rozdílech mezi nimi rozhodují často i celkem nenápadné faktory.

- Víte, že i když si myslíte, že jste doma sami, je tam s vámi ve skutečnosti možná až 200 000 “kamarádů”.

- A na závěr jeden tip, koho zajímavého sledovat na sociálních sítích. Tedy, je to tip spíš pro Pražáky, ale třeba tyhle výlety do minulosti ocení i ostatní.

Dobré čtení a dobrý víkend!

jk

Jan Kubita

Kubitovo čtení každý pátek do vaší pošty

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru