Ačkoli stavební firmy hlásí růst obratu i zisků a statistický úřad hlásí ve stavebnictví přes lehké kolísání pozvolný růst, v médiích se vždy najde dost místa pro úvahy, že se v zemi skoro nestaví. Jako každá fáma má i tato svůj základ v realitě. Změřitelným faktem jsou dlouhé lhůty pro vyřízení stavebního povolení, pomalé tempo výstavby dopravní infrastruktury a raketový nárůst cen bytů. Pro zrychlenou výstavbu dopravní infrastruktury máme už ale deset let speciální zákon, který ji zvýhodňuje před ostatními stavbami. A každá z novel stavebního zákona slibovala zlepšení a zrychlení.

Proč jsme tedy v situaci, se kterou není nikdo spokojen? Odpověď je krutá: nevíme.

Skoro každý, kdo chtěl někdy razítko od stavebního úřadu, vám řekne, že řízení by mělo být jednodušší a rychlejší. Stát však na tuto lidovou moudrost žádnou sofistikovanou analýzou nenavázal. Ačkoli je příprava zcela nové stavební legislativy v plném proudu, nemáme k dispozici žádný státem garantovaný rozbor dostatečného počtu konkrétních řízení. Nevíme, kde přesně procedura vázne nejdéle a proč. Nevíme, zda největší průtahy způsobuje víc nedostatek personálu na stavebních úřadech, nekvalitně připravené projekty, nebo připomínky sousedů plánované stavby.

Související
14. 5. 2019

Přikázání stavebního zákona: Nepostavíš!

Názory Asi by se těžko hledala zákonná norma, vůči níž panují takové výtky jako vůči stavebnímu zákonu a jeho novelám. Platí, že každá novela měla...

Ministerstvo tak opakuje chybu, kterou udělalo při minulých pokusech o vylepšení stavebního zákona. Z praxe je přitom zřejmé, že situace se novelami spíše zhoršila. Na čem je založena víra, že tentokrát to dopadne o dost lépe, není jasné.

I bez analýzy však víme, že byť žijeme v 21. století, celá povolovací procedura se neobejde bez stohu papírů. Stát neumí vyřídit povolení jen na základě elektronických podkladů. Také víme, že platy úředníků zaostávají za platy, které by se stejnou kvalifikací dostali v soukromém sektoru, a proto je na stavebních úřadech řada míst dlouhodobě neobsazená. A také víme, že vyloučení veřejnosti z územních a stavebních řízení žádné zrychlení nepřineslo.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru