Americká vláda stupňuje tlak na Čínu a vybrala si k tomu ideální cíl. Huawei je pro Čínu statusový symbol, je to korporace, která se díky gigantickým investicím do výzkumu a vývoje (a ano, zřejmě také díky prakticky neomezenému přístupu k penězům od čínského státu) technologicky vyrovnala svým západním konkurentům a v mnoha případech je předehnala. Je logické, že se to Američanům nelíbí, protože Huawei je mimo jiné výrazným protihráčem celé řady amerických firem, od Applu až po Cisco.

A je soupeřem i evropských firem, mezi dva zásadní konkurenty patří finská Nokia Networks a švédský Ericsson. Je tak namístě ptát se, jak je možné, že nejen Američanům, ale i Evropanům "ujel vlak" v oblasti, kde byli tradičně silní a mocní, protože to byly evropské firmy, které pod sebe v první dekádě tohoto století zkonsolidovaly skomírající americké giganty, jako byl Nortel, Motorola nebo Bell Labs. Huawei investuje do výzkumu ročně asi 15 miliard dolarů, což jsou přibližně stejné výdaje, jaké dávají jeho konkurenti dohromady. Čínská firma je druhým nejvýznamnějším držitelem standardních esenciálních patentů pro sítě nové generace 5G (první je Samsung a třetí další čínská firma ZTE).

Poprvé za několik století není "Západ" v nějaké oblasti technologickou jedničkou, ale předhání ho firmy ze země, která je nezpochybnitelně tvrdou diktaturou a kde je i provázanost státu a byznysu nezpochybnitelná. Možná i z toho pramení oprávněné obavy z čínských technologií.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.