Česká justice i premiér Andrej Babiš bude mít během jednoho roku už čtvrtého ministra spravedlnosti. Respektive ministryni: Jan Kněžínek se rozhodl podat k 30. dubnu demisi a předseda vlády potvrdil, že nástupkyní bude exministryně a bývalá Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová.

Nejdřív zdůrazněme, že Kněžínek dobře udělal. Jednak proto, že Babiš jej evidentně odvolat potřeboval, a tudíž by jej časem stejně odvolal. Než kolem sebe nechat létat spekulace o možných nástupcích, nebo dokonce informaci o již uskutečněné "ministerské" konzultaci premiéra s Benešovou, je důstojnější odejít sám. I proto, že Babiš vůči Kněžínkovi a jeho práci nikdy nevznesl žádné výhrady – tak proč se nechávat vyhodit, že?

Od Babiše je to svým způsobem nevděk. Bývalý vládní legislativec Kněžínek mu loni v létě vytrhl trn z paty, když doslova za minutu dvanáct naskočil do křesla po opisovačce Taťáně Malé z hnutí ANO, aby si premiér nešel pro jmenovací dekrety na Hrad s prázdnou. A teď se o novém šéfovi justice jednalo za Kněžínkovými zády?

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se