Když o nic nejde, mívají naši nejvyšší ústavní činitelé plná ústa národní i státní suverenity. Ale pak najednou zazní bububu od čínského velvyslance a pryč je v mžiku nejen jakákoli hrdost, ale i obyčejná sebeúcta.

Ve středu pořádala sekce zahraničního obchodu ministerstva průmyslu tradiční setkání se zahraničními diplomaty. Jako každoročně dorazili kromě jiných i zástupci čínské ambasády a ekonomické a kulturní kanceláře Tchaj-wanu. Jenže tentokrát si čínský ambasador Čang Ťien-min dovolil dát ministryni průmyslu a obchodu Martě Novákové za hnutí ANO nůž na krk. Buď prý zařídí, aby tchajwanský zástupce Chung-I Wang akci opustil, nebo by byla v ohrožení – jak uvedl server Hlídací pes – chystaná dubnová cesta Miloše Zemana do Číny.

Od sebevědomého člena sebevědomé vlády sebevědomé země bychom asi čekali slušnou odpověď typu: jsme na české půdě, hosty vybírá obvykle hostitel a komu se to nelíbí, ať nechodí. A reakcí na pohrůžky ohledně zrušení prezidentovy mise v Pekingu mohla klidně být jen citace samotného Zemana. "Nejsem ten, kdo by se jakékoli schůzky domáhal. Když mě někdo pozve, rád přijmu, ale když nepozve, tak se kvůli tomu rozhodně nezblázním," prohlásil přeci český prezident v souvislosti se svou dosud neuskutečněnou návštěvou v Bílém domě.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Pakliže bychom se na ono setkání dívali čistě z ekonomického hlediska, která strana by se měla místo té tchajwanské z jednání poroučet?
  • Opravdu zabránila ministryně Nováková diplomatické roztržce?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se