Češi vydají ze svých domácích rozpočtů více na alkohol, cigarety a narkotika než dohromady na zdraví a vzdělávání. V rámci Evropské unie v tomto nepříznivém poměru drží první místo. Každý devátý dospělý člověk má problém s rizikovým pitím, každý čtvrtý kouří. A tak cirhóza jater, rakovina, autonehody, předčasná úmrtí a další důsledky pití alkoholu a kouření stojí navíc stát každý rok desítky miliard korun.

Průměrná česká domácnost vydá každý rok ze svého rozpočtu 3,3 procenta peněz na alkohol a 4,3 procenta na cigarety, nižší procento jde ještě na narkotika. Oproti tomu na vzdělání jde z jejich kapsy ročně jen 0,5 procenta a na zdraví 2,4 procenta. Pokud se od výdajů na alkohol, cigarety a narkotika odečtou výdaje na vzdělání a zdraví, činí rozdíl 5,1 procentního bodu. Do výdajů na zdraví se počítají léčebné prostředky od prevence po samotnou léčbu. Spadají sem zdravotnické služby, a to například včetně bělení zubů. V případě vzdělávání jde o školné, náklady na e-kurzy či různé jazykové certifikáty.

Z hypotetického ročního příjmu domácnosti ve výši jednoho milionu korun tak jde na alkohol a cigarety ročně 80 tisíc korun, zatímco na zdraví a vzdělávání pouze 29 tisíc korun.

Tak velký rozdíl je v Evropské unii unikátní. Za Českem - a ještě se značným odstupem - drží krok jen Estonsko a Lucembursko.

Dostupná srovnání ukazují, že příčinou nelichotivého poměru není fakt, že jsou v Česku cigarety nebo alkohol drahé, a tudíž tvoří v rozpočtu výdajů domácností tak vysoká procenta. Ukazují to například data Eurostatu, který zohledňuje i rozdílné cenové hladiny. Česko se ve výdajích na tyto komodity umístilo na druhém místě za Lucemburskem. Podobné závěry činí i OECD.

Ve skutečnosti jsou tak cigarety i alkohol v České republice poměrně levné. Pomáhá tomu i fakt, že Česká republika na tabák uvaluje v přepočtu na cigaretu nejnižší spotřební daň hned po Lucembursku. A to i po přepočtu, který zohledňuje různé cenové hladiny.

Česko také patří mezi pět zemí, kde je alkohol zatížen nejnižší daní.

Ve spotřebě alkoholu jsou Češi zároveň třetí v rámci všech zemí na světě, v případě kouření jsou v první desítce. Počet vykouřených cigaret na osobu stačil ve světovém žebříčku na osmé místo. Tato data poměrně spolehlivě vyvracejí námitky, že za vysokými výdaji na alkohol a cigarety stojí jejich vysoká cena, respektive nízké příjmy domácností. 

Důvodem, proč je v Česku nepoměr vůči výdajům na vzdělání a zdravotnictví tak ohromný, může být ale i to, že v oblasti vzdělávání nebo zdravotnictví prakticky vše platí stát. Domácnost ve Velké Británii, kde se musí platit školné, tak bude mít logicky vyšší výdaje na vzdělávání než česká domácnost.

Podle OECD je v Česku poměr mezi státními a soukromými výdaji na školství na základním a středoškolském stupni vzdělávání prakticky na průměru zemí OECD. V případě vysokoškolského vzdělávání už jde sice o umístění pod průměrem, nicméně samotný průměr je extrémně vychýlený kvůli zemím jako Velká Británie nebo Spojené státy, kde většinu výdajů, především školné, hradí lidé z vlastní kapsy. Česká pozice se tedy od většiny zemí nijak zvlášť neliší.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru