Finsko najde recept, který vyřeší celosvětový nárůst nezaměstnanosti. Kromě toho dokáže dát lidem svobodu, kterou budou moci využít k tvůrčí činnosti, aby si založili vlastní podnikání nebo našli práci, která je bude skutečně uspokojovat. Případně, aby si doplnili vzdělání či kvalifikaci. V neposlední řadě pak nahradí dosavadní složitý sociální systém něčím jednodušším.

To všechno se čekalo od zavedení tzv. nepodmíněného příjmu, experimentu, kdy dva tisíce náhodně vybraných nezaměstnaných ve Finsku pobíralo v letech 2017 a 2018 automatickou dávku ve výši 560 eur. Experiment měl trvat déle a měl zahrnout víc lidí, ale skončil kvůli finanční neudržitelnosti.

Poměrně vysoká očekávání politici, kteří jej prosadili, dokázali vysvětlit s ekonomickou logikou: za prvé, řada sociálních systémů včetně toho finského představuje pro příjemce dávek past. Protože za návrat do práce bývá nezaměstnaný "potrestán odebráním dávky", nemají nezaměstnaní skutečnou motivaci měnit svoji situaci. Naopak nepodmíněný příjem, který člověku zůstane bez ohledu na příjem z práce, jakoukoliv aktivitu podpoří.

První výsledky finského experimentu jsou pro všechny, kteří něco takového očekávali, nutným zklamáním. Co se týká pracovního úsilí těch, kteří dostávali základní příjem, tak to se nijak nelišilo od úsilí, které vyvinuli lidé, kteří dostávali klasickou podporu v nezaměstnanosti, případně jinou sociální dávku.

Jediným skutečným výsledkem (zatím jsou k dispozici výsledky za první rok experimentu, další výstupy se očekávají v průběhu letošního a příštího roku) je subjektivní pocit většího štěstí a lepšího zdraví. Možná se říká, že "štěstí si za prachy nekoupíš", finský experiment ale vyvrátil právě tuhle dlouhodobou pověru. Nic jiného. Aspoň prozatím.

Právo na dávku?

Oproti Finsku, kde experiment skončil koncem loňského roku, bude kanadská provincie Ontario rozdávat nepodmíněný příjem až do letošního března. Experiment, který vláda oznámila v roce 2017, se týká čtyř tisíc vybraných lidí z měst postižených vysokou nezaměstnaností. Peníze začaly příjemcům chodit v roce 2018 a celý projekt měl trvat tři roky. V polovině loňského roku ovšem nová vláda provincie oznámila ukončení programu – ukázal se být příliš finančně náročný. Opět.

Výsledky programu se teprve vyhodnocují, i tady se kromě těch, co mají nepodmíněný příjem, sleduje chování příjemců běžné sociální podpory. Jeden rozdíl tu však je. Kanadští příjemci nepodmíněné dávky se s předčasným ukončením programu nehodlají smířit a zažalovali vládu. Soud by měl v průběhu března posoudit, zda předčasné ukončení programu odpovídá kanadskému právu.

Na rozdíl od vlády, která argumentuje vysokými náklady, ti, kteří dávku podporují, tvrdí, že se výplata nepodmíněného příjmu na celkovém rozpočtu sociálního systému podílela pouze v míře 0,34 procenta.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru