Poslanecká sněmovna rozhodla správně, když ve včerejším hlasování podpořila masivní většinou 181 hlasů sněmovní verzi tzv. oddlužovací novely insolvenčního zákona a přesvědčivě tak zároveň odmítla senátní pozměňovací návrhy. Oddlužovací novela ve znění schváleném sněmovnou představuje sice křehký, ale relativně vyvážený a důstojný kompromis. Současně s tím naplňuje původní vládní vizi ohledně změn osobního bankrotu. Oddlužení se novelou zásadním způsobem otevírá prakticky každému, kdo o ně projeví zájem, celý proces se významně zjednodušuje, demokratizuje.

Sněmovna svým hlasováním také odolala hlasům, podle kterých jsou věřitelé ve své většině naprosto nezodpovědní, nebo dokonce kriminálně uvažující bytosti, které čekají jen na selhání svých dlužníků a na něm pak budují svůj nekalý byznys. Oddlužovací novela je podle mého názoru spravedlivá právě v tom, že na jedné straně posiluje odpovědnost a obezřetnost věřitelů vůči dlužníkům, ale zároveň nerezignuje ani na posilování odpovědnosti a obezřetnosti či chcete-li svéprávnosti dlužníků. 

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč je sněmovní verze oddlužovací novely správná?
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se