Měl to být spíš takový test. Pokus zjistit, jestli se po konci té pasivní a arogantní vlády dua Krnáčová–Dolínek v Praze něco změnilo. Jestli s příchodem nových nadějí od pirátů, z TOP 09 a Prahy sobě došlo v Praze k nějakému civilizačnímu posunu směrem k moderním metropolím.

A k tomu testu byly jako téma vybrány petardy. Je to jednoduché – zatímco letos před koncem roku zakázalo odpalování zábavní pyrotechniky hned několik velkých německých měst, třeba Düsseldorf či Kolín nad Rýnem a Hannover, v Praze se odpalovalo po celý den. V Praze si totiž smí střílet petardy a ohňostroje, kdo chce a prakticky kde chce po celý 31. prosinec a celý 1. leden. Vyhláška to v jiné dny zakazuje, ale děje se to běžně po celý rok. Městská policie by to měla postihovat, ale jestli to dělá, se neví. Protože, jak odpověděla mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová, "pražská městská policie bohužel nevede samostatnou statistiku porušování vyhlášky hl. m. Prahy týkající se používání zábavní pyrotechniky, proto vám nemůžeme poskytnout žádná konkrétní čísla". Takhle promyšleně pracuje městská policie v Praze s daty a informacemi.

Nevadí. V moderních evropských městech je zjevná tendence odpalování rachejtlí omezovat. Dokonce i v některých českých městech. Takže: uvažuje o něčem podobném také Praha a její nová rada a primátor?

Dostali proto každý takto znějící dotaz. A výsledek je zajímavý.

Nejdřív odpověděla radní za TOP 09 Hana Kordová Marvanová.

"Způsob oslav nového roku jsme projednávali s kolegy, členy rady, a shodli jsme se na tom, že bychom mohli zkusit nějakou tichou variantu oslav, která nebude rušit obyvatele a ušetří městu náklady."

Odpověď zajímavá, ale na trochu jiné téma. Paní radní totiž hovoří o městem organizovaném tradičním novoročním ohňostroji. Ten byl letos docela drahý a velkolepý a nový primátor Zdeněk Hřib z pirátů hned zkraje roku v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že radnice zkusí pro příště vymyslet něco méně okázalého.

Nám šlo ale o celodenní odpalování rachejtlí mezi domy. Protože, i když se to možná nezdá, i v Praze normálně žijí lidé; mají děti, mají psy a kočky, jsou třeba staří nebo úplně malí nebo nemocní a chtějí dělat ty obyčejné věci, které lidé doma dělávají. Většina Prahy není místem, které jsme vyklidili turistům, aby se tu mohli pořádně vyřádit. Tam směřoval dotaz. Ano, ohňostroje jsou často krásnou podívanou, k oslavám konce roku patří, ale co je třeba omezit na dobu od deseti večer do deseti do rána? Nebo třeba od osmi do osmi, možností je tu dost. Milovníci dělobuchů si pořád užijí, ne? Jaký na to má názor paní radní?

"O tom se bude ještě jednat," odpověděla asistentka radní Kordové Marvanové.

A pak se nedělo nic. Trochu to připomnělo "komunikaci" Adriany Krnáčové.

Po pěti dnech tedy dostali radní nový e-mail s opakovanou otázkou.

A ozval se primátor. Prostřednictvím svého sekretariátu zopakoval, že by rád zkusil "klidnější a zároveň ekologičtější formu" městského ohňostroje, respektive že by ho rád nahradil jakousi tichou světelnou show. (To se jeví mimochodem jako výborný nápad. Bez ironie. Velkolepost může být zachována a nově by mohla přibýt originalita a světovost. A mělo by to být skutečně mnohem víc ohleduplné k městu a jeho lidským nebo zvířecím obyvatelům. Pokud se tenhle nápad podaří dovést úspěšně do konce, rozhodně půjde o chvályhodnou civilizační změnu k lepšímu.)

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru