Podíváme-li se na ukazatele finančního trhu, z nichž některé bychom mohli nazývat takzvanými předstihovými vůči změnám v dynamice hospodářského cyklu, riziko recese zdá se narůstá a začínáme zřejmě pomalu přecházet do pozdní fáze konjunktury.

Například chování akciových trhů, jakkoli ho lze nazývat pouhou korekcí, může o lecčems vypovídat. Americký index S&P 500, jenž sleduje vývoj cen akcií největších amerických firem, se oproti svému maximu propadl o 15 procent; je to sice výrazný pokles, nicméně faktem je, že v posledních 47 letech tento index poklesl o 15 a více procent celkem jedenáctkrát, avšak ekonomika Spojených států se nakonec ocitla v recesi "pouze" ve 45 procentech případů.

Další indikátory nabízejí podobný obrázek: výnosové křivky se sice "zplošťují", ale k jejich inverzi prozatím jistě nedochází a volatilita měřená například VIX indexem možná mírně roste, ale přesto zůstává relativně nízko.

Jakkoli se recese v rozvinutých zemích nezdá být ještě úplně na obzoru, měli bychom si již nyní všímat některých signálů, které ji mohou předznamenávat. Pokud bychom měli soudit čistě z finančních indikátorů, je pravděpodobnější než soudě čistě z ukazatelů ekonomických.

Možná i proto, že právě finanční indikátory nazýváme tzv. "vysokofrekvenčními", se počet internetových vyhledávání pojmu "recese" ve Spojených státech vyhoupl na nejvyšší hodnoty od roku 2012.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist