Vláda loni hospodařila s mírným přebytkem. 2,9 miliardy korun. To je skvělá zpráva, zejména v kontextu toho, že podle původních předpokladů schválených parlamentem si mohla dovolit udělat sekyru ve výši padesáti miliard korun. O něco horší zprávou je, že přestože má vláda k dispozici Výbor pro rozpočtové prognózy a Národní rozpočtovou radu a ministerstvo financí k tomu celé patro odborníků na makroekonomické prognózy, jde o další rok, kdy se realita nesetkává s plánem v řádu desítek miliard korun. Z výroků ministryně financí Aleny Schillerové lze usoudit, že jde o strategii, která naznačuje, že je resort raději opatrný. Může jít ale také o neschopnost všech zúčastněných, což by ovšem nebylo dobrou zprávou pro jakýkoliv rozpočet ani vládní strategii.

Ale zpátky k číslům za rok 2018. O nejvyšší růst na straně příjmů se postaraly daně a sociální odvody z mezd a platů zaměstnanců. Jde o výsledek dvou faktorů – zaprvé stát začal rekordně přidávat, aby všem vynahradil krizové škrty a postkrizové platové přešlapování. Rekordně nízká nezaměstnanost a vysoká konkurence ze strany státu pak donutila soukromé firmy, aby v přidávání na mzdách nepolevily ani v roce 2018. Loňský rok tak lze bezesporu nazvat rokem zaměstnanců.

Rozpočtu ale nahrává i demografie. Silné ročníky narozené na počátku sedmdesátých let se dostaly do věku nejvyšších příjmů. A díky tomu, že byl tehdy baby boom, jejich podíl na celkové populaci stoupl. I to je jeden z důvodů, proč se poprvé od roku 2008 také dostal do přebytku důchodový systém.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Každá dobrá zpráva má ovšem svůj protipól. Za dalších patnáct dvacet let se tyto silné a dobře vydělávající ročníky dostanou do důchodového věku. Kdo bude v té době plnit důchodový systém?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se