Americký prezident Donald Trump v úterý opět kritizoval tamní centrální banku (Fed) za zvyšování úrokových sazeb, naopak ministrovi financí Stevenu Mnuchinovi v době obav o stav ekonomiky a propadů na akciových trzích vyjádřil podporu. V oválné pracovně Bílého domu novinářům také řekl, že americké podniky jsou "nejlepší na světě" a že představují "skvělou" nákupní příležitost.

"Ano, mám," odpověděl Trump na dotaz, zda má v ministra financí Mnuchina důvěru. "Je to velmi talentovaný, velmi chytrý člověk," dodal. Trump se takto o ministrovi financí vyjádřil den poté, co Mnuchin hovořil o propadu cen akcií s americkými regulátory.

Agentura Reuters ale v této souvislosti poznamenala, že ministrova snaha situaci na akciových trzích uklidnit se minula účinkem. Všechny tři hlavní akciové indexy v USA totiž v pondělí obnovily prudký pokles a odepsaly přes dvě procenta. Letošní prosinec tak je pro americké akcie zatím nejhorším prosincem od roku 1931, tedy od velké hospodářské krize.

Podle pondělního Trumpova vyjádření banka nechápe fungování trhů a "nezbytné obchodní války", stojí na prezidentově twitterovém účtu. Hlavu USA i finanční trhy znepokojují vyhlídky americké ekonomiky mimo jiné ve světle pokračujícího propadu akciového trhu ve Spojených státech.

Akcie ve Spojených státech na Štědrý den pokračovaly v masivním výprodeji, všechny tři hlavní indexy odepsaly více než dvě procenta. Ministr financí Steven Mnuchin kvůli situaci telefonoval šéfům největších bank v USA a jednal i s finančními regulátory. Na devizových trzích ztrácel dolar, na který mají vliv zejména obavy kolem dalšího financování vlády.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, se na Štědrý den během pondělního neobvykle živého obchodování propadl o další téměř tři procenta na 21 792,20 bodu.

Širší index S&P 500 ztratil 2,71 procenta na 2351,10 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite vykázal propad o 2,21 procenta na 6192,91 bodu.

Index S&P 500 už z maxima, kterého dosáhl 20. září, klesl o 19,8 procenta. To znamená, že je blízko takzvaného medvědího trhu, do něhož vstupuje po propadu o 20 procent z posledního dosaženého maxima. Medvědí trh je takový, kdy ceny vykazují dlouhodobý pokles.

Akciový propad přichází uprostřed krize způsobené jen omezeným fungováním vládních úřadů USA kvůli neschválenému dočasnému rozpočtu, pokračujícího americko-čínského obchodního napětí a zpráv, že se Trump chystá odvolat šéfa Fedu Jeroma Powella.

Na devizových trzích ztrácel dolar, na který doléhají zejména okolnosti kolem financování vlády. Velkou neznámou je nyní to, jak dlouho současný stav potrvá. Část obchodníků také poukazuje na zvyšování úrokových sazeb a na jejich další výhled. Fed minulý týden počtvrté v tomto roce zvýšil základní úrok a naznačil, že ve zvyšování sazeb hodlá pokračovat i příští rok.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, v pondělí odepsal 0,46 procenta na 96,511 bodu. Klesá z maxima za rok a půl, na němž se ocitl 14. prosince a které činilo 97,711 bodu.

Ministr financí Steven Mnuchin se ještě v neděli pokusil trhy uklidnit. Trump se podle jeho slov Powella odvolat nechystá. Mnuchin rovněž uvedl, že telefonicky hovořil se šéfy šesti největších amerických bank, kteří ho prý ujistili, že mají dostatek likvidity. Tento výrok trhy ale navzdory jeho záměru ještě více zneklidnil, napsala s odvoláním na investory agentura DPA.

Fed minulý týden navzdory Trumpově kritice zvýšil svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 2,25 až 2,50 procenta. Ke zvýšení úroků tak letos přikročil už počtvrté. Trump v říjnu označil zvyšování úroků za "směšnou" politiku.

Minulý měsíc pak v rozhovoru s listem The Washington Post prohlásil, že není "ani trochu spokojen" s šéfem Fedu Powellem. Sám ho přitom v loňském roce do čela centrální banky nominoval.

Americký prezident Donald Trump dnes opět kritizoval tamní centrální banku (Fed) za zvyšování úrokových sazeb, naopak ministrovi financí Stevenu Mnuchinovi v době obav o stav ekonomiky a propadů na akciových trzích vyjádřil podporu. V oválné pracovně Bílého domu novinářům také řekl, že americké podniky jsou "nejlepší na světě" a že představují "skvělou" nákupní příležitost.