Na klimatické konferenci v polských Katovicích zavládla v pozdních hodinách ze soboty na neděli euforická nálada. Zúčastněným 196 státům se podařilo vyřešit neshody a schválit pravidla pro kontrolu dodržování závazků vyplývajících z Pařížské klimatické dohody. Ta by bez nově přijatého dokumentu byla podle odborníků jen cárem papíru.

Oddychli si tak všichni, kdo od 3. prosince s nadějí a pochybnostmi upírali zrak ke Katovicím a čekali, zda rozvojové státy vedené Čínou nakonec najdou společnou řeč s EU a "potížistou" USA. Prezident Donald Trump totiž loni oznámil úmysl Spojených států od Pařížské dohody ke konci roku 2020 odstoupit. Uvolnění bylo vidět především na náměstkovi polského ministra pro ochranu životního prostředí Michalu Kurtykovi, který klimatické konferenci v Polsku předsedal.

"Všechny státy mohou opustit Katovice s hrdostí. Jejich společné úsilí se vyplatilo," uvedl Kurtyka. Konference měla oficiálně skončit v pátek, nakonec se však musela kvůli přetrvávajícím neshodám o den protáhnout.

Cílem Pařížské dohody, která začala platit v roce 2016, je udržet globální růst teploty pod kontrolou. Státy mají vynakládat úsilí na to, aby průměrná teplota nevzrostla o více než 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovou dobou, tedy zhruba druhou polovinou 19. století.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části textu se dále mimo jiné dočtete, k čemu se státy v Katovicích zavázaly. Co vadí na výsledku jednání ostrovním státům?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se