Jsem mírný člověk, který by mouše neublížil, nerozčiluju se a pro lidské slabůstky mám pochopení, ale jak jsem mírný, tak se teď musím rozohnit! Přátelé! Ještě jednou uslyším poraženecké fňukání o tom, jak Babiše nikdo nezastaví a v dalších volbách bude mít 51 procent, a bude zle!

Poslední dva týdny jsem, shodou okolností, absolvoval několik rozhovorů, jejichž leitmotivem bylo zhruba to, co jsem výše napsal. Když to parafrázuju: "Všem teď už musí být úplně jasné, že je Babiš gauner, ale ty jeho fanatické ovce ho budou podporovat dál a dál, to je beznaděj, konec, rozklad…"

Že jsme se dostali do období společenské morální krize, to je tak nějak patrné. Kromě "míru" snad už není žádná velká idea, na které by se společnost shodla. A nejsilnější zpráva je, že se společnost neshodne ani na tom, že "hodnoty" jsou hodnotou.

Dokážeme pojmenovat stav, dokážeme pojmenovat asi i příčiny, ale vzácně se shodujeme na tom, že nevíme, co s tím dělat. Tedy aspoň v té části společnosti, která s tím chce něco dělat a posouvat vývoj po linii demokracie a občanské angažovanosti. Ta část, která má jasno, že za zlo mohou uprchlíci a Brusel, ta aktivně propaguje řešení, které nechceme a které v důsledku nechtějí ani oni, jen tak daleko nedohlédnou.

Ale radikální část společnosti nechme stranou. Co má dělat ta liberální bublina, v níž se třeba já nebo vy pohybujeme?

Vyjádřit nesouhlas na demonstraci je fajn a někde to stačí. Někde někdy stačí, když lidé vyjdou do ulic na protest proti politikovi, ten prohlásí několik silných slov, jak je nevinen a nic neudělal, a pak, "v zájmu stability a klidu", odstoupí. Jenže tady a teď nejsme v takové situaci. Politici, proti nimž jsou demonstrace vedené, rozhodně neodstoupí a na nějaký "zájem stability a klidu" zvysoka kašlou. Jeden ústy svého nižšího úředníka rozdmýchává nenávist, druhému stačí opakovat, že "nelže, nekrade, nejde nikomu na ruku…"

Tvrdit, že demonstrace je lepší než nic, je sice hezká náplast na prožívané zoufalství, ale reálný dopad je nula. Demonstrace, které probíhají, totiž nevedou k ničemu produktivnímu. Což není vina demonstrace jako takové. Demonstrace je dobrý první krok, po kterém by ale měl následovat krok 2. Jaký? Helejte, já vím, že to neradi uslyšíte, ale jiná možnost není.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru