Po abnormálním klidu v roce 2017 se v letošním roce na finanční trhy vrátila nervozita. Až na úplné výjimky je výnos většiny světových finančních investic od počátku roku záporný.

První trhliny se na akciovém trhu projevily v únoru, když jako blesk z čistého nebe nastal výprodej a volatilita vyskočila nejrychleji v historii. V květnu následoval kolaps italských státních dluhopisů. Turecko čelí finanční a měnové krizi a i na dalších emerging markets, tedy rozvíjejících se trzích, klesají akcie, měny i dluhopisy.

I když se uvedené jevy mohou zdát jako oddělené, ve skutečnosti mají společnou příčinu. Po letech velmi uvolněné měnové politiky, která odstartovala po krizi v roce 2008, americká centrální banka Federal Reserve (Fed) v červnu 2017 oznámila svůj plán stahování peněz z oběhu.

Vytyčila si, že postupně během 12 měsíců naběhne až na tempo 50 miliard dolarů měsíčně. Následně se naplno ukázalo, že Fed není jen centrální bankou Spojených států, ale centrální bankou světa.

Výše uvedené události odhalily, že možnosti zpřísňování měnové politiky jsou při aktuálně rekordním globálním zadlužení dost blízko svým možnostem.

Pokud se objeví další problémy, je reálné, že Fed sundá nohu z brzdy. Pokud by znovu šlápl na plyn, mohlo by to znamenat opět slabší dolar a příznivé podmínky pro zmíněné emerging markets, zlato a další komodity.