V posledních měsících to vypadalo, že druhý muž hnutí ANO Jaroslav Faltýnek sedí na trestné lavici. Kvůli svým podezřelým aktivitám v resortu dopravy i v pražských komunálních firmách dostal od šéfa hnutí Andreje Babiše stopku a ocitl se na čas v jeho nemilosti. Jarní rozkaz šéfa podle informací z Faltýnkova okruhu zněl jasně: Odteď už nic jiného než parlament, žádné pokoutné kšefty.

Nyní ale přichází čas, kdy "Jarek" může své dřívější hříchy odčinit a vrátit se zpět mezi oblíbence. Je to právě Faltýnek - muž s pověstí protřelého politického šíbra -, kdo je schopen Babišovi dojednat parlamentní podporu i pro případ, že by sociální demokracie z koalice s ANO vystoupila. Případně trvala na podmínce, že musí dojít ke změně na postu premiéra. Dnešní cesta na Pražský hrad za prezidentem je jasným důkazem Faltýnkovy opětovné aktivizace.

Je veřejným tajemstvím, že Faltýnek od počátku upřednostňoval vládní spojení s SPD Tomia Okamury. Však také v nejužším vedení okamurovců má svého dobrého přítele, Radima Fialu, krajana z Prostějova. Teď se tato varianta může jevit jako záchranný kruh, který je třeba naplnit vzduchem a mít minimálně připraven v pohotovostní poloze. Okamura už je nastartován.

V ANO není momentálně žádná jiná takto zdatná osoba, která by byla schopna podobné služby poskytovat. Babiš si je těchto kvalit vědom, a proto se také Faltýnka nikdy nebude ochoten definitivně zbavit.

Redaktoři Hospodářských novin byli loni v červnu svědky jednoho unikátního telefonátu mezi Babišem a Faltýnkem. "Já jsem říkal, že pokud budete mít nějakou korupci, tak s vámi vyrazím dveře, tak jako s každým," řekl tehdy doslova Babiš svému zástupci ve vedení hnutí. Není to pravda, nikdy nevyrazí. Ti dva, ačkoliv si vykají, jsou jako siamská dvojčata. Spolu vydrží v politice až do samého konce. Byť může být velmi hořký.