Sto let republiky prožívají snad jen média. Ne, vážně, nemám dojem, že by stoleté výročí vzniku ČSR bylo námětem diskusí v tramvaji, v kruzích rodinných nebo kdekoli jinde. To jen my v médiích přemýšlíme, jak toto výročí připomenout, pokud možno důstojně, věcně, ale zároveň přitažlivě, a pokud možno tak, jak ho ještě nikdo nepřipomněl.

Což samozřejmě nejde. Všechny způsoby "jak to ještě nikdo nepřipomněl" jsme si vypráskali už na výročí 21. srpna. A počkejte napřesrok v listopadu, to se pojedou i on-line reportáže s pamětníky a jméno "Václav Havel" se bude skloňovat ve čtrnácti pádech – v sedmi pro, v sedmi proti!

Médii zní dnes imperativ důstojnosti, ale přitom nepatetické civilnosti, aby to jako bylo hezké, k věci, přitom zajímavé pro každého, aby to nikoho nenaštvalo a aby to všechny zajímalo. Jenže to se nestane, protože lidi, ruku na srdce, vědí, že je výročí, k tomu nepotřebují média, a pokud na to nereagují, tak to není proto, že by snad netušili, že právě teď slavíme sto let, ale proto, že jim je to docela egál.

Vážně.

Ne snad, že bychom si nevážili republiky, případně toho, že ji máme. Ne snad, že bychom si nevážili lidí, kteří ji založili, kteří za ni bojovali, díky nimž přežila, i když skoro poloviční, do dneška. Vážíme, ctíme, vzpomínáme – ale je to spíš školní historie. Emoce to dnes skoro nevyvolává.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru